Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wolontariat – czy warto?

2024-04-02

Wolontariat – każdy kojarzy to pojęcie, ale może nie każdy do końca wie, z czym się to wiąże. Ten artykuł nie tylko wzbogaci waszą wiedzę, ale – mam nadzieję – zmobilizuje was do działania.

Wolontariat i wolontariusz

W Internecie znajdziemy mnóstwo definicji i rodzajów wolontariatu. W myśl ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wolontariat to nic innego jak ochotnicza praca bez wynagrodzenia na rzecz instytucji pozarządowych (np. WOŚP), administracji publicznej (np. Ośrodki Pomocy Społecznej), organizacji kościelnych (np. Caritas) czy szkoły, w której obecnie się uczycie.

Jak można się domyślić (i jak podaje ustawa), wolontariusz to osoba, która dobrowolnie i bez wynagrodzenia wykonuje pracę (pomoc) na rzecz instytucji i osób.

 

Czy wolontariat jest wart zachodu?

O korzyściach płynących z bycia wolontariuszem mówi się dużo. Czasami nie są one jednoznaczne i dotyczą różnych aspektów życia, a sam udział w wolontariacie przynosi korzyści nie tu i teraz, ale procentuje dopiero w przyszłości.

Poznajcie kilka z najważniejszych korzyści.

 

Doświadczenie i umiejętności

To chyba jedna z tych korzyści, która wyróżnia się spośród innych. Jak wiemy wolontariat to praca, a w każdej pracy nabywamy nowe doświadczenie i zdobywamy nowe umiejętności. Należy pamiętać, że udział w wolontariacie to doświadczenie, które warto wpisać do CV.

 

Pewność siebie, również na rozmowie kwalifikacyjnej

Wolontariusze nie boją się wyzwań, odważnie podchodzą do zadań. Ponadto dzięki pracy w wolontariacie stają się aktywni, kompetentni, pewni siebie, a co za tym idzie w przyszłości nie będą mieć problemów w kontaktach z pracodawcami i będą wyróżniać się na tle innych kandydatów.

 

Poznanie siebie

Wolontariusz musi sprostać różnego rodzaju zadaniom i wyzwaniom. Część z nich jest nam nieznana, nowa, zagadkowa, zaskakująca i właśnie wtedy odkrywamy, że drzemią w nas nieodkryte talenty oraz wartości. Nagle zauważamy, że jesteśmy świetnymi liderami, mamy charyzmę, zapał czy odczuwamy empatię.

 

Satysfakcja z pomocy

Praca wolontariusza jest niezmiernie cenioną formą pomocy, która daje nie tylko dużo radości, ale również satysfakcję z niesionej pomocy osobom potrzebującym. Robimy coś ważnego, a co za tym idzie – satysfakcjonującego.

 

Nowi znajomi

Udział w wolontariacie to źródło nowych znajomości – poznajemy nowych ludzi, nawiązują się nowe znajomości, które mogą przerodzić się w trwałe przyjaźnie.

 

Sposób na życie

Wolontariat to świetny sposób na spędzanie czasu wolnego i przełamanie monotonii życia codziennego.

 

Przygoda życia

Wolontariat to na pewno coś, co będziemy pamiętali do końca życia. Pozwala nawiązać nowe przyjaźnie, jest wstępem do kariery, sprzyja poznaniu samego siebie, daje satysfakcję z wykonywanej pracy – po prostu nadaje życiu głębszego sensu.

 

Czy zgadzacie się, że wolontariat to przygoda? I czy warto spróbować? Sami oceńcie.

 

Autor: Aneta Falbierska - pośrednik pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Żarach

Źródła:

Ustawa z dnia 24.04.2003 r o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron