Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wspomnienie ferii zimowych na Pomorzu

W tym roku województwo pomorskie było jednym z województw, które rozpoczynało ferie zimowe jako pierwsze.

Mimo, że pogoda nie sprzyjała typowym sportom zimowym, jak jazda na sankach czy zabawy na śniegu, pracownicy jednostek opiekuńczo-wychowawczych oraz jednostek rozwoju zawodowego zorganizowali różne przedsięwzięcia, żeby zachęcić młodzież do aktywnego wypoczynku poprzez stymulowanie rozwoju umysłowego i fizycznego.

W czasie wspólnego spędzania czasu wolnego podczas ferii, nie zabrakło chwil na edukację w formie ciekawych gier, zabaw i warsztatów zorganizowanych przez doradców zawodowych oraz pośredników pracy.

W 11-23 HP w Słupsku młodzież miała okazję poznać tajemnice słupskich parków i wziąć udział w grze terenowej, której celem było uświadomienie młodzieży, gdzie znajdują się ważne obiekty w mieście. Zaskoczyła również sama historia miasta Słupsk. Młodzież mogła dowiedzieć się, jak bardzo zmienił się na przestrzeni lat - jak przekształcały się budynki, jak wyglądał przed wojną i co zostało zniszczone w tym trudnym czasie.

W ostatni dzień akcji, młodzież odwiedziła Izbę Historii Kolei w Słupsku. Tam, uczestnicy mogli zobaczyć na własne oczy, jak rozwijała się komunikacja kolejowa i jakie miała znaczenie dla pomorskiego regionu. Każdy uczestnik grupy miał możliwość zasiąść na miejscu maszynisty i zrozumieć mechanizm kierowania pociągiem. To doświadczenie uświadomiło uczestnikom ile pracy trzeba wykonać, aby tak wielka maszyna była w stanie bezpiecznie przewieźć swoich podróżnych.

Z kolei w świetlicy 11-20 HP w Bytowie na chętnych czekały również rozmaite atrakcje. Miłośnicy gier planszowych mogli pograć w popularne „5 sekund”, czy „Gorącego ziemniaka” oraz „Monopoly”. Kinomani zaś mogli obejrzeć filmy i seriale. Uczestnicy 11-20 Hufca Pracy nie tylko brali udział w zajęciach zorganizowanych dla nich przez wychowawców, ale też udzielali się w Bytowskim Domu Kultury, gdzie mogli brać udział m.in. w zajęciach muzycznych. Tam dla chętnych były organizowane lekcje śpiewu lub gry na poszczególnych instrumentach muzycznych. Zdobyte umiejętności na zakończenie ferii zaprezentowane zostały podczas koncertu zorganizowanego dla lokalnej społeczności.

Natomiast pracownicy 11-12 HP w Gdyni zorganizowali dla uczestników zajęcia sportowe, które odbyły się w hali sportowej Gdyńskiego Centrum Sportu.

Zupełnie inny charakter feriie miały w 11-5 HP w Lęborku. Pracownicy przygotowali dla młodzieży serię spotkań o tematyce Eko. Celem zajęć było wdrażanie młodych ludzi do podejmowania działań koniecznych dla ochrony środowiska naturalnego, kształtowanie postaw odpowiedzialności za obecny i przyszły jego stan, a także uświadomienie związku stanu środowiska naturalnego ze zdrowiem człowieka. Podczas zajęć młodzież miała okazję poznać zmiany zachodzące w otoczeniu w wyniku ingerencji człowieka oraz przyczyny zanieczyszczeń środowiska i zagrożeń dla zdrowia wynikających z degradacji środowiska naturalnego. „Eco – ferie” w 11-5 Hufcu Pracy w Lęborku to nie tylko zajęcia teoretyczne, ale przede wszystkim warsztaty, podczas których uczestnicy mogli stworzyć coś z odpadów, nauczyć się jak dać drugie życie przedmiotom przeznaczonym na śmieci. Podczas warsztatów powstał przepiękny „obraz” z przyniesionych przez młodzież nakrętek po napojach.

„Akcja Zima” to co roku pozytywny okres, w którym młodzież wraz z pracownikami OHP mogą wspólnie spędzić czas w niebanalnej i wesołej formie. Tegoroczne przeżycia zostaną na długo w pamięci jednych i drugich.  Ferie z każdym dniem nabierały tempa. Młodzież nie narzekała na nudę, ponieważ aktywnie uczestniczyła w zajęciach sportowych i kulturalnych. Były one atrakcyjną alternatywą dla osób, które nie wyjechały za miasto.

 

Autor tekstu: Pracownicy Pomorskiej WK OHP

Autor zdjęć: Pracownicy jednostek podległych Pomorskiej WK OHP

 

Zdjęcia nr 1-6: Akcja Zima w jednostkach Pomorskiej WK OHP

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron