Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zambrów: Wspomnienia z aktywnych wakacji bałtyckim szlakiem

W ramach akcji Aktywny Wypoczynek z OHP 2022 młodzież z Hufca Pracy w Zambrowie i Łomży pod koniec sierpnia uczestniczyła w 10 dniowej przygodzie wędrując bałtyckim szlakiem.

Program wypoczynku obfitował w wiele atrakcji, które pozwoliły pozytywnie naładować akumulatory na nowy rok szkolny.

Młodzież wraz z opiekunami (Mariolą Chojak, Justyną Jabłońską i Danutą Jankowską) została zakwaterowana w budynku internatu Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Tczewie. Pierwszy dzień zwiedzania przeznaczony został na pobyt w Gdyni, który rozpoczął się spacerem po skwerze Kościuszki a następnie było zwiedzenie okrętu – Muzeum ORP „Błyskawica”. Kolejnym punktem programu było Sopockie Molo, spacer po słynnym Monciaku czy stadionie Polsat Plus Arena.

Kolejne dni były również pełne atrakcji - Tczew i jego słynne Muzeum Wisły jedyne w Polsce dot. królowej rzek, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Fabryka Sztuk i multimedialne wystawy, a także słynne mosty tczewskie, czy spacer po miejscowym Rynku.

Niesamowitego przeżycia dostarczyła uczestnikom wycieczka na Westerplatte, gdzie można było przejść śladami obrońców półwyspu. Cały czas grupie z Podlasia towarzyszył przewodnik opowiadając historyczne ciekawostki. Kolejnym przystankiem był Gdańsk i jego słynne Złote ulice, Fontanna Neptuna i oczywiście wieża widokowa w Bazylice Mariackiej. Tam po pokonaniu 700 stopni można było podziwiać panoramę Gdańska i Zatoki Gdańskiej.

Młodzież sukcesywnie zwiedzała kolejne zabytki usytuowane na „bałtyckim szlaku”, w tym przepiękny Zamek Krzyżacki w Malborku. Będący jednym z największych na świecie, a z całą pewnością jednym z najefektowniejszych zamków, jakie przetrwały do naszych czasów.

Wiele przemyśleń i refleksji przyniosło młodzieży zwiedzanie Niemieckiego Obozu STUTHOFF w Sztutowie i słynne słowa „Los nasz dla Was przestrogą ma być nie legendą” umieszczone na pomniku Walki i Męczeństwa.

Wycieczkowicze nie zapomnieli również o odpoczynku dla duszy i ciała. Aktywne spędzanie czasu było przeplatane odpoczynkiem na słynnej „Tik Tokowowej”  plaży w Stegnie i kąpieli w morzu. Młodzież miała niekończące się pokłady energii, dlatego kadra postanowiła dostarczyć im jeszcze więcej adrenaliny w Parku Linowym „Jumpy Park”.

Pomimo wyczerpujących wędrówek oraz organizowanych atrakcji młodzież swój wolny czas spędzała aktywnie w budynku internatu m.in. grając w bilard, ping-ponga, a także odpoczywając na seansach filmowych w kinie.

Letni wypoczynek minął w bardzo radosnej, przyjaznej i empatycznej atmosferze. Dostarczył zarówno uczestnikom jak i opiekunom niezapomnianych wrażeń, począwszy od zawarcia nowych i trwałych znajomości po swoiste formy edukacji intelektualnej, emocjonalnej i społecznej. Uczestnicy obydwu jednostek nie mogą doczekać się kolejnych przedsięwzięć organizowanych nieodpłatnie przez OHP.

 

Autor tekstu: Mariola Chojak - mł. wychowawca HP Zambrów

Autor zdjęć: Justyna Jabłońska i Mariola Chojak - wychowawcy HP Zambrów

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron