Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawód: programista. Czy warto nim zostać?

2022-03-01

Jak zostać programistą? Czy to zawód dla każdego? Sprawdź szczegóły w tekście.

Programista, inaczej koder, developer czy inżynier oprogramowania to osoba, która jest odpowiedzialna za tworzenie różnego rodzaju programów komputerowych opartych o konkretny język programowania np. “C++”, “Java” czy “Python”.

 

Jak można zostać programistą?

Mogłoby się wydawać, że aby zostać programistą wystarczy nauczyć się jednego języka programowania i w nim programować. W dużym uproszczeniu tak jest. W zawodzie programisty do końca nie liczy się wykształcenie, a przede wszystkim posiadane umiejętności i doświadczenie w zakresie programowania.

 

Fakt ten potwierdza badanie przeprowadzone przez portal No fluff Jobs. Ankieta została przeprowadzona wśród aktywnych programistów. Tylko 17% badanych wskazało, że studia są potrzebne w nauce programowania. Znacząca liczba ankietowanych (48%) wskazała, że studia nie pomagają w nauce programowania. Na niekorzyść studiowania przemawia fakt małej ilości zajęć praktycznych z programowania i mała ilość dostępnych nowoczesnych specjalizacji.

 

Przeczytaj także Zawody przyszłości, czyli kto znajdzie pracę za 10-20 lat?

 

Lepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie nauki w zaciszu swojego domu przy użyciu specjalistycznej literatury oraz oprogramowania.

Na rynku dostępne są również różnego rodzaju kursy i szkolenia z zakresu programowania, więc wybór metody nauki zawodu jest tak naprawdę dowolny.

 

Programista – zawód przyszłości z dobrymi zarobkami

Aby zrozumieć fenomen tego zawodu, warto prześledzić polski rynek pracy. Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2010-2025 programiści są najbardziej poszukiwaną grupą wśród zawodów technicznych.  W roku 2016 szacowano brakującą liczbę etatów na 50 tyś. osób.

 

Mała podaż pracowników na rynku pracy powoduje wysokie zarobki wśród programistów. Osoby wchodzące na rynek pracy mogą liczyć średnio na 5500 zł brutto miesięcznie. Programiści ze średnim doświadczeniem mogą liczyć na ok. 10500 zł miesięcznie, natomiast najwyższe zarobki w kraju kształtują się na poziomie 16000 zł brutto. Porównując to do płacy minimalnej (3010 zł brutto), można stwierdzić, że warto zostać programistą.

 

Samorozwój i możliwość pracy zdalnej

Zawód programisty to nie tylko wysokie zarobki, ale szansa stałego rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji. Programiści należą do zawodów, w których aktualizacja wiedzy jest nieodłącznym elementem ich pracy. Ciągły postęp technologii wymusza na programistach nieustanny samorozwój. To ważne, jeśli chcą być na bieżąco.

 

Praca programisty to także możliwość pracy zdalnej. Coraz częściej polscy programiści, będący pożądanymi specjalistami w konkretnych dziedzinach, są zatrudniani w firmach zagranicznych, ale nie muszą przez to wyjeżdżać z kraju. Gwarantuje to wysokie zarobki, prestiż oraz doświadczenie w wielkich zagranicznych firmach bez wychodzenia z domu.

 

Zawód programisty jest zawodem bardzo atrakcyjnym ze względu na wysokie zarobki, możliwość pracy z dowolnego zakątka świata oraz szansa na stały rozwój. Trzeba jednak pamiętać, że praca programisty wiąże się z terminowością, dość wysokim stresem, ciągłymi zmianami oraz bieżącym aktualizowaniem wiedzy.

 

Autor: Łukasz Wietrzykowski – doradca zawodowy MCiZ Wrocławiu

 

 

Fot. senivpetro/freepik

 

Źródła:

Katarzyna Rojewska, [Raport No Fluff Jobs] Zarobki w branży IT w 2018 roku. W jakich polskich miastach zarabia się najwięcej?, No Fluff Jobs – blog, 27 grudnia 2018 [dostęp 2019-04-30] (pol.).

Monika Tomkiewicz: Rynek pracy: branża IT chce zatrudniać, ale nie ma kogo. Computerworld, 2010-08-09. [dostęp 2010-09-17].

Każdy może nauczyć się programowania? Wygląda na to, że tak, „PCWorld” [dostęp 2017-10-29].

W Polsce brakuje ok. 50 tys. specjalistów IT, Onet.pl, 23 września 2016 [dostęp 2017-10-29] [zarchiwizowane z adresu 2017-10-30].


Widok zawartości stron Widok zawartości stron