Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zwiedzamy i podziwiamy, czyli „Ferie z OHP” w górowskim Hufcu

Dnia 02.02.2022 roku młodzież z Hufca Pracy w Górze wraz z wychowawcami wybrała się na zwiedzanie Wieży Głogowskiej, która jest jednym z wielu zabytków miasta Góra.

Stanowiła ona część umocnień miejskich. Zbudowana w XV wieku pełniła rolę wieży obronnej przy bramie głogowskiej (stąd jej nazwa). Mieszkańcy często używali innej nazwy - wieża kawek - z uwagi na gnieżdżące się tam kawki. Jest to budowla sześciokondygnacyjna. W dolnej części, do wysokości 1,5 m podstawę stanowi mur z głazów narzutowych. Widoczne są także ślady średniowiecznego muru obronnego, który biegnie od wieży głogowskiej do niedużej wieży strażniczej, oddalonej ok. 200 kroków.

Wewnątrz wieży, na 2 i 3 kondygnacji znajduje się ornament ułożony z glazurowanych główek. Na kondygnacji szóstej zaś zamontowano zegar miejski. Do połowy XVIII wieku strażnik miejski wybijał godziny na wieży uderzając młotkiem w dzwon. Wspomniany zegar zamontowano w roku 1765.

W murze wieży widoczne są liczne strzelnice, świadczące o obronnym charakterze budowli. Pod wieżą znajduje się przejście wybite ku wygodzie pieszych, nakryte sklepieniem kolebkowym. Wieża bramy głogowskiej jest znaczącym elementem architektonicznym miasta. Okazjonalnie pełni funkcję miejsca wystaw i ekspozycji. Po rewitalizacji przeprowadzonej w 2017 r., od stycznia 2018 r. pełni funkcję punktu widokowego. Uczestnicy Hufca Pracy w Górze w pełni korzystają z ferii spędzając go nie tylko na świeżym powietrzu, lecz również zwiedzając i podziwiając zabytki w ich pięknym mieście.

 

Autor tekstu: Dagmara Hanczyn - wychowawca 1-2 HP Góra

Autor zdjęć: Karina Uściło - wychowawca 1-2 HP Góra

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron