Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zwiedzanie Wzgórza Gedymina – czyli wakacyjna atrakcja z Hufcem Pracy w Wałbrzychu

Okres letni sprzyja turystyce pieszej i organizowaniu wycieczek krajoznawczych pod hasłem „Poznajemy własny region”.

Korzystając z przyjaznej aury kadra Hufca Pracy w Wałbrzychu zorganizowała wycieczkę na Wzgórze Gedymina, w pobliskim Szczawnie Zdroju. Góra Parkowa (Wzgórze Gedymina) to szczyt będący częścią Gór Wałbrzyskich o wysokości 532 m n.p.m, zlokalizowany między Wałbrzychem a Szczawnem-Zdrojem. Dawniej była nazywana Wzgórzem Tkaczy oraz Wzgórzem Szpitalnym, ponieważ należała do szpitala kawalerów maltańskich w Świebodzicach.

Główną atrakcją turystyczną wzgórza jest otwarta niedawno wieża widokowa. Wieża ma 33 metry, na wysokości 27 metrów znajduje się platforma widokowa, zaś pierwszy taras jest na wysokości 17 metrów. Jest to pierwsza wieża widokowa w regionie dostępna dla osób niepełnosprawnych, ponieważ na szczyt wieży zamiast schodów prowadzi pochylnia o długości 300 metrów. Podczas wycieczki została przeprowadzona pogadanka na temat historii tego miejsca oraz ciekawostek z nią związanych, takich jak ta, że do 1945 roku funkcjonowała na szczycie góry skocznia narciarska wraz z przyległym do niej stokiem.

Dziś pozostało po niej już tylko wspomnienie w postaci ruin, lecz znajdujące się tablice informacyjne wraz z archiwalnymi zdjęciami pozwalają wczuć się w klimat minionej epoki.

Frekwencja dopisała, na wycieczkę stawiło się wielu uczestników, a sądząc po ich reakcjach i licznych postach ze zdjęciami na Facebooku można założyć że była ona udana.

W planie są jeszcze wyjście do ruin Zamku Cisy oraz Jeziorko Daisy, które są częścią szlaku Parku Książańskiego. Oby również w tym wypadku pogoda dopisała i wycieczka dojdzie do skutku. Uczestnicy już zgłosili chęć wzięcia w niej udziału.

 

 

Autor tekstu: Wychowawca 1-30 HP Tomasz Napiórkowski

Autor zdjęcia: Wychowawca HP 1-30 Piotr Borowski


Na zdjęciach młodzież Hufca Pracy w Wałbrzychu podczas wycieczki

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron