Widok zawartości stron Widok zawartości stron

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ?

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Wspaniale! Kolejny krok to odpowiednie przygotowanie.

Zaproszenie na rozmowę jest dowodem na to, że w dużym stopniu spełniasz oczekiwania rekruterów. Rozmowa pozwala na zweryfikowanie informacji, które zamieściłeś w CV i liście motywacyjnym oraz wyjaśnienie ewentualnych nieścisłości. To także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania. To szansa na pokazanie siebie.

Rozmowa rekrutacyjna może odbywać się stacjonarnie w siedzibie firmy lub online.

 

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Sprawdź informacje o firmie (historia, czym się zajmuje) na stronie internetowej przedsiębiorstwa i w mediach społecznościowych (jeśli firma je prowadzi).

Przypomnij sobie informacje zawarte w ofercie pracy. Zweryfikuj to, co wpisałeś w dokumentach aplikacyjnych. Przygotuj sobie ich papierowe wersje. Możesz zabrać ze sobą także referencje od poprzednich pracodawców, portfolio.

Sprawdź, jak prezentuje się twój e-wizerunek, czyli jakie informacje na twój temat znaleźć można np. w mediach społecznościowych.

Sprawdź dojazd do firmy, żeby spokojnie trafić na miejsce. Upewnij się, że znasz dokładną godzinę spotkania, a także wiesz, kto będzie uczestniczył w rozmowie.

Wyśpij się i zadbaj o pozytywne nastawienie.

 

Autoprezentacja

Pierwsze wrażenie jest ważne. Twój strój powinien być dostosowany do sytuacji. Dopasuj go do charakteru firmy. Jeśli nie wiesz, co wybrać, postaw na klasykę.

Bądź pewny siebie (ale nie arogancki).

 

Jakie pytania mogą pojawić się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej zadawane są różne pytania. Mogą to być:

  • pytania otwarte, np. Czym zajmowałeś się do tej pory?;
  • pytania zamknięte, np. Czy ukończyłeś szkolenie X?;
  • pytania hipotetyczne, np. Co być zrobił, gdyby…?

 

Dobrym pomysłem jest także przygotowanie sobie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

1. Co może pan o sobie powiedzieć?

Powinieneś przedstawić krótko przebieg swojej edukacji i pracy, najważniejsze doświadczenia, umiejętności, zainteresowania i plany na przyszłość.

2. Jakie są pana zalety i wady?

Odpowiadając na to pytanie staraj się wybrać te mocne strony, które byłyby przydatne na stanowisku, na którym ci zależy. Na przykład w pracy związanej z handlem i obsługą klienta ważna jest komunikatywność. Postaraj się przygotować przykład na poparcie tego, kiedy cecha ta była wyjątkowo przydatna. Jeśli chodzi o wady, postaraj się przedstawić takie, które rekruter mógłby potraktować, jak zalety np. perfekcjonizm. Dla pracodawcy jest atutem.

4. Ile chciałby pan zarabiać?

Dobrze, gdybyś zorientował się wcześniej, jak wyglądają zarobki w danej branży. Jeśli chcesz sprawdzić orientacyjne kwoty wynagrodzeń, narzędzie do tego oferuje np. serwis wynagrodzenia.pl.

5. Co pan wie o naszej firmie?

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej sprawdź historię firmy, czym się zajmuje, czy realizuje jakieś projekty.

6. Dlaczego wybrał pan właśnie tę szkołę/kierunek/specjalizację?

Rekrutujący chce wiedzieć, co kierowało tobą przy wyborze szkoły. Możesz pochwalić się swoimi zainteresowaniami, które tam rozwinąłeś. Co udało ci się osiągnąć? Jakie doświadczenie dzięki temu zdobyłeś?

7. Czy ma pan jakieś pytania?

Warto je mieć. Świadczą o zaangażowaniu, o tym, że faktycznie interesujesz się przedstawioną ofertą i rozumiesz oczekiwania pracodawcy. Można zapytać o warunki zatrudnienia, ścieżkę rozwoju, dalszy przebieg rekrutacji.

 

Czego nie robić w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie należy kłamać, intensywnie gestykulować, okazywać znudzenia, siegać po telefon, używać wulgaryzmów. Źle widziane jest wchodzenie w słowo, zbytnia wylewność.

Rekruter nie może pytać cię o kwestie związane z poglądami politycznymi, religią, orientacją seksulaną. Jeśli takie pytanie zostanie zadanie, pamiętaj, że możesz odmówić odpowiedzi.