Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

„OHP? A dlaczego nie!”

„OHP? Co to w ogóle jest?... Znowu jakiś pośredniak albo kolejny urząd?” – zastanawiają się niektórzy. No właśnie! Co to takiego te Ochotnicze Hufce Pracy? I w czym ci mogą pomóc?

OHP_dlaczego_nie_1160.png

To nic innego jak instytucja państwowa, która ma na celu pomoc młodzieży, szczególnie tej w trudnej sytuacji życiowej, na różnych etapach ścieżki zawodowej.

Czasem trudno podjąć decyzję, co tak naprawdę chcesz robić w życiu. Ciężko stwierdzić, co umiesz robić, co lubisz, w czym tak naprawdę się spełniasz.

Dlatego w ramach OHP funkcjonują takie jednostki jak Młodzieżowe Centra Kariery i Mobilne Centra Informacji Zawodowej, w których pracuje wyszkolona kadra doradców zawodowych oferująca pomoc w zakresie informacji i poradnictwa zawodowego.

Młodzieżowe Centrum Kariery to jednostka stacjonarna, działająca na rzecz młodzieży z lokalnych środowisk. Nie umiesz napisać CV? Nie wiesz czego spodziewać się na rozmowie kwalifikacyjnej? Przyjdź do doradcy – on na pewno ci pomoże, rozjaśni niepewne kwestie.

Jeśli nie wiesz w jakim kierunku powinieneś kontynuować naukę, czym zajmuje się dany zawód i jakie są zawody przyszłości zgłoś się do Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej, a zostaniesz kompleksowo obsłużony. Doradcy stworzą dla ciebie Indywidualny Plan Działania i przeprowadzą testy preferencji zawodowych, rozświetli to twoją ścieżkę kariery zawodowej.

Gdy już będziesz znał swoje predyspozycje zawodowe i skończysz naukę, nadejdzie czas, by pomyśleć o pracy.

W szukaniu pracy pomogą ci wtedy pośrednicy pracy z Młodzieżowych Biur Pracy i Punktów Pośrednictwa Pracy. Jednostki te poszukują i gromadzą oferty pracy stałej oraz krótkoterminowej, prowadzą ewidencję osób bezrobotnych.

W swojej bazie posiadają oferty dla osób uczących się dziennie, zaocznie, wieczorowo oraz dla osób bezrobotnych, pracujących, poszukujących innego lub dodatkowego zatrudnienia.

Aby skorzystać z ofert wystarczy tylko się zarejestrować w danej jednostce. „O matko! Znowu trzeba coś wypełniać, nie mam przy sobie dokumentów, znowu trzeba się zgłaszać w wyznaczonym terminie…” – to tylko niektóre z tekstów, które słyszą pośrednicy… Otóż nie!

Rejestrujesz się tylko raz w roku, nie wyznaczamy żadnych terminów, nie zmuszamy do brania skierowań, nie ma rejonizacji, a do rejestracji wystarczy tylko dowód osobisty lub dobra pamięć.

W ramach pośrednictwa działa też doradca EURES, który pomoże bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę.

A może tak podnieść kwalifikacje dzięki szkoleniom?

Celem działalności Rejonowych Ośrodków Szkolenia Zawodowego Młodzieży jest tworzenie nowych możliwości dla młodzieży, w szczególności bezrobotnej, poszukującej pracy, absolwentów oraz uczestników OHP, takich jak m.in. zdobycie kwalifikacji zawodowych, doskonalenie zawodowe, zdobycie umiejętności poprawiających pozycję na rynku pracy.

Z kolei w Ośrodku Szkolenia Zawodowego możesz uzyskać wsparcie w postaci podwyższenia kwalifikacji zawodowych i możliwości przekwalifikowania się.

To tylko część z zadań Ochotniczych Hufców Pracy.

Organizujemy jeszcze szereg dodatkowych przedsięwzięć!

Należą do nich:

  • targi i giełdy pracy,
  • kiermasze ofert,
  • spotkania informacyjne,
  • dni otwarte,
  • punkty konsultacyjne,
  • projekty unijne, w ramach których uczestnikom proponowane są Indywidualne Plany Działania, szkolenia oraz staże zawodowe, a dla części osób także szkolenia językowe, komputerowe i kursy prawa jazdy kategorii B.

Chcesz się czegoś więcej o nas dowiedzieć? Odwiedź najbliższą dla ciebie jednostkę i skorzystaj z naszej pomocy!

Wykaz jednostek OHP znajdziesz na stronie https://ohp.pl/ w danych adresowych.


Autor: Magdalena Padacz, pośrednik pracy PPP w Sosnowcu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron