Wydawca treści
5 pomysłów na wakacyjną pracę
2025-07-02
Jesteś uczniem lub studentem i chcesz dorobić w wakacje? Jest kilka branż, które w tym okresie mogą mieć więcej ciekawych ofert pracy dla młodych osób niż zwykle. Sprawdź w naszym tekście, gdzie szukać pracy na wakacje i na co zwrócić uwagę.
Latem niektóre firmy mają zwiększone zapotrzebowanie na pracowników. Wiąże się to oczywiście z sezonem wakacyjnym. Jeśli szukasz pracy na letni okres, warto rozejrzeć się w poniższych branżach.
Gastronomia
Głównie w miejscowościach turystycznych latem potrzeba więcej osób do pracy jako pomoc kuchenna, kelner czy pracownik food trucka. Warto też zorientować się w restauracjach organizujących wesela, czy nie potrzebują pracowników na sezon.
W dużych miastach, gdzie na sezon letni otwierane są ogródki przy restauracjach, również nietrudno o wakacyjne oferty pracy w gastronomii.
Turystyka
Tutaj – podobnie jak w branży gastronomicznej – hotele, pensjonaty, wypożyczalnie sprzętu sportowego czy stragany i sklepiki z pamiątkami zatrudniają więcej osób na sezon wakacyjny. Jak zauważa specjalista ze strony InterviewMe, praca w takich miejscach to świetna okazja, by wyjechać do turystycznej miejscowości (np. w góry czy nad morze) i spędzić lato w fajnym miejscu.
Ciekawym zajęciem na wakacje np. dla studentów jest praca jako wychowawca kolonijny. Lato to czas obozów dla dzieci i młodzieży, a więc idealny moment na znalezienie takiej pracy. By ją wykonywać, trzeba mieć ukończony specjalny kurs.
Szukasz pracy? Sprawdź oferty w naszej wyszukiwarce!
Prace przy zbiorach owoców
Zbiór owoców czy warzyw to typowa praca sezonowa. W Polsce najczęściej jest to zbiór borówek, a szczyt sezonu na te owoce przypada w lipcu i sierpniu. Zdecydowanie więcej ofert związanych ze zbiorem owoców i warzyw można znaleźć za granicą. Taka praca to fajny pomysł na zagraniczny wyjazd, ale jednocześnie dość wymagające fizycznie zajecie.
Jeśli myślisz o wyjechaniu do pracy za granicę, choćby na wakacje, obejrzyj poniższy film i sprawdź, jak może ci w tym pomóc pośrednictwo pracy EURES.
Kultura
Koncerty, imprezy plenerowe, festiwale – branża kulturalna latem działa bardzo prężnie. Jeśli interesuje cię praca związana z takimi wydarzeniami, najczęstsze stanowiska w tej dziedzinie, jakie przewijają się przez portale ogłoszeniowe, to np. organizator imprez, obsługa szatni, host/hostessa (promocja produktów w czasie eventów), animator zabaw dla dzieci.
Handel
Szeroko pojęty handel to branża, w której warto spróbować swoich sił w wakacje. Możesz poszukać takich ofert jak np. kasjer/sprzedawca w sklepach, wykładanie towaru, magazynier, pakowacz, inwentaryzator czy merchandiser. Taka praca może być ciekawa jako pierwsze doświadczenie zawodowe – branża oferuje zazwyczaj stabilne stawki i możliwość pracy w weekendy.
Gdzie szukać ofert?
Spróbuj wykorzystać nie tylko internet, ale również bezpośrednie formy kontaktu z potencjalnymi pracodawcami. Miejsca, w których warto się rozejrzeć za pracą na wakacje to np.:
- Portale ogłoszeniowe – np. OLX, Pracuj.pl, Jooble, Indeed, GoWork,
- Grupy na Facebooku – np. Praca Dorywcza i Zlecenia Warszawa, Praca dla studentów,
- Młodzieżowe Biura Pracy OHP, które posiadają oferty od lokalnych pracodawców,
- Bezpośrednio u pracodawców – np. kawiarnie, sklepy, ośrodki kultury, hotele,
- Biura karier uczelni – często mają specjalne oferty wakacyjne.
Sprawdź nasze zestawienie popularnych wyszukiwarek ofert pracy w tekście Portale, na których warto szukać pracy.
O czym pamiętać?
Szukając pracy na wakacje, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:
- Sprawdzaj wiarygodność ogłoszeń – unikaj ofert bez danych kontaktowych, zbyt ogólnych lub obiecujących „łatwy zarobek bez wysiłku”.
- Zawsze podpisuj umowę – to gwarantuje legalność, ubezpieczenie i wypłatę.
- Nie płać za „szkolenia” czy rekrutację – to częsty sygnał oszustwa.
- Zapisuj godziny pracy i warunki ustalone ustnie – dla własnego bezpieczeństwa.
- Unikaj pracy „na czarno” – brak umowy to brak ochrony prawnej i wypłaty.
Jesteś pracownikiem młodocianym? Sprawdź w naszym tekście Praca dla nieletnich – co warto wiedzieć?, jakie przepisy prawa pracy cię dotyczą.
Wakacyjna praca to nie tylko świetna okazja, by zarobić własne pieniądze, ale także możliwość zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych oraz rozwinięcia umiejętności przydatnych na przyszłość. Pozwala też lepiej poznać rynek pracy i nauczyć się odpowiedzialności.
Autor: Joanna Buharewicz
Źródła:
https://porady.pracuj.pl/pierwsza-praca/praca-sezonowa-jak-dorobic-w-wakacje
interviewme.pl/blog/praca-na-wakacje
https://kursy-edu.net.pl/praca-na-wakacje-10-pomyslow-jak-dorobic-w-wakacje/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
5 pomysłów na wakacyjną pracę
02.07.2025
-
Praca dla nieletnich – co warto wiedzieć?
01.07.2025
-
Portale, na których warto szukać pracy
30.06.2025
-
BHP bez nudy – jak zadbać o siebie w pracy?
13.05.2025