Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Archeolog zawód dla pasjonatów

Archeologia jest pełna stereotypów i mitów. Na takie myślenie wpływa fikcja filmowa oraz brak wiedzy. Kojarzy się ona często z niebezpiecznymi wyprawami i dinozaurami. Skojarzenia te nie mają jednak nic wspólnego z rzeczywistością. Czy archeolog to zawód dla pasjonatów?

archeolog-zawod-dla-pasjonatow_1160.jpg

Czym jest archeologia?

Archeologia to nauka o człowieku i jego przeszłości.  Polega na wynajdywaniu materialnych źródeł będących świadectwami życia i działalności człowieka.

 

Zawód archeolog

Praca archeologa to prawdziwe wyzwanie, które nie ma nic wspólnego z postacią Indiany Jonesa. Jeśli myślicie, że archeolog na wykopaliskach biega z biczem, odnajduje zabytki i kilogramy złota to jesteście w błędzie. Nie przebywa on w klimatyzowanym biurowcu - jego warunki pracy to raczej błoto, brud i piach. Praca wymagał włożenia wysiłku fizycznego i pełnego zaangażowanie.

Prace wykopaliskowe są okresowe i wiążą się z długimi wyjazdami, podczas których archeolodzy pracują intensywnie, nawet po kilkanaście godzin dziennie. Bycie archeologiem to nie są codzienne, przełomowe odkrycia, a raczej praca wypełniona żmudnymi badaniami nad ogromną ilością zabytkowych materiałów.

 

Wymagania

Archeolog to zawód, który oprócz dużej wiedzy historycznej wymaga określonych kompetencji i predyspozycji. Archeolog pracuje często z wykorzystaniem obcojęzycznej literatury naukowej. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego jest więc konieczna, a innych - mile widziana.

Archeolog musi być bardzo cierpliwy i dociekliwy. Badania i wykopaliska wymagają aktywności, a na rezultaty trzeba czasem długo czekać. Ciągłe wyjazdy, praca w terenie w różnych warunkach atmosferycznych - to wszystko oznacza, że archeolog powinien cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją. Trzeba posiadać też zdolności manualne - nieodłączną częścią prac na wykopaliskach jest sporządzanie dokumentacji rysunków zabytków.

Najważniejsza jest jednak determinacja i pasja!

 

Autor: Beata Wójcik, doradca zawodowy w MCK w Żabnie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron