Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Być kobietą na rynku pracy

Każdy człowiek chciałby realizować swoje plany, marzenia oraz spełniać się w różnych dziedzinach życia, także zawodowego. Mieć radość i satysfakcję z wykonywanej pracy. Czy kobiety i mężczyźni mają równy dostęp do zawodów występujących na rynku pracy? A może jednak kobiety spotykają się z ograniczeniem w tym zakresie?

Być-kobietą-na-rynku-pracy_1160.jpg

Garsonka czy mundur?

Analizując obecny rynek pracy możemy zauważyć, iż coraz więcej kobiet jest aktywnych zawodowo. Są wykwalifikowane, posiadają odpowiednie umiejętności, a także kompetencje społeczne. Realizują się nie tylko w szkolnictwie czy urzędach, ale coraz częściej można spotkać kobiety pracujące w policji, wojsku czy zajmujące się polityką. Stereotypy odnośnie realizowania się kobiet w tak zwanych „męskich zawodach" są sukcesywnie przełamywane, jednak nadal wielu pracodawców woli zatrudniać mężczyzn ze względu na swój światopogląd. Ograniczeniem w zatrudnianiu kobiet bywa także ich mniejsza dyspozycyjność. Pracodawca zdaje sobie sprawę z przysługujących im urlopów macierzyńskich, wychowawczych oraz zwolnień lekarskich. Wygodniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie mężczyzny. Niejednokrotnie podczas rozmów kwalifikacyjnych kobietom zadawane są pytania odnośnie stanu cywilnego oraz potomstwa, co nie ma nic wspólnego z ich wykształceniem, umiejętnościami, czy kompetencjami.

Istnieją również tacy pracodawcy, dla których bardziej atrakcyjnymi kandydatkami do pracy są kobiety młode, gdyż są bardziej energiczne, elastyczne i kreatywne. Według nich chętnie korzystają ze szkoleń i kursów. Chcą się dokształcać oraz podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Kobiety w starszym wieku częściej mają problemy zdrowotne, nie są wydajne, wolniej się uczą i pracują. Niedoceniana natomiast jest ich wiedza, kompetencje, doświadczenie życiowe i zawodowe.

Praca a rodzina

Występują również sytuacje, w których to same kobiety stwarzają bariery przed wejściem na rynek pracy. Często ograniczeniem jest zaniżone poczucie własnej wartości, brak wiary
w siebie, swoje możliwości i zdolności. Kobiety przede wszystkim na pierwszym miejscu stawiają rodzinę. Jest to uwarunkowane społecznie i kulturowo. Wartość ta jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W momencie pojawienia się dzieci, rozwój własny oraz praca zawodowa odsuwana jest na drugi plan. Nadal wiele kobiet swoje życie poświęca wyłącznie najbliższym, natomiast mężczyzna spełnia się zawodowo i utrzymuje rodzinę.

Pomimo tego, że w obecnych czasach kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni, jednak to oni odgrywają przeważającą rolę na rynku pracy. Są branże, do których nadal kobiety mają utrudniony dostęp, a liderami są mężczyźni. Porównując sytuację obecną do lat 70-tych możemy stwierdzić, że widoczne są zmiany prawne w podejściu do możliwości rozwoju osobistego kobiet oraz podejmowania przez nie pracy, jednak potrzeba dużo więcej czasu, aby nastąpiły zmiany także w sposobie myślenia

 

Autor: Agnieszka Choma-pośrednik pracy-stażysta

Źródło: www.newsweek.pl, www.wiecjestem.us.edu.pl, www.kariera.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron