Wydawca treści
Co skazuje młodych na bierność zawodową?
2023-03-09
Czy wiesz, kogo określa się mianem osoby biernej zawodowo? Mowa o ludziach powyżej 15 roku życia, którzy mimo, że ich zdrowie i kondycja fizyczna nie są żadnym ograniczeniem, nie poszukują zatrudnienia.
Zaliczają się do nich studenci, emeryci, więźniowie, osoby przebywające na urlopie macierzyńskim, ale w dużej mierze to młodzi, którzy nie widzą sensu w pracy zarobkowej.
Co może być przyczyną takiego stanu czy „stylu życia”?
Przecież praca jest priorytetową wartością w życiu współczesnego człowieka. Organizuje życie, jest źródłem dochodu, wyznacznikiem statusu społecznego, a przede wszystkim daje stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Wśród wiodących przyczyn bierności zawodowej, która dotyka młodych, znajdują się:
- brak wykształcenia (tylko podstawowe),
- niewystarczające kwalifikacje na dane stanowisko pracy,
- zniechęcenie bezskutecznym poszukiwaniem pracy,
- wczesne macierzyństwo,
- wygodne życie u rodziców,
- duża konkurencja,
- zbyt niskie płace niedostosowane do potrzeb życiowych pracownika,
- pieniądze z dnia na dzień tracą wartość: usługi, dostęp do kultury, koszty życia to wszystko drożeje w bardzo szybkim tempie,
- polityka państwa: trudności z dostępnością mieszkań i kredytów,
- niepewna przyszłość: pandemia, wojna czy katastrofy naturalne.
Inne priorytety
Niestety w znacznym stopniu bierność zawodową determinują też czynniki związane z aktywnością młodzieży na rynku pracy. Mam tu na myśli chęci, priorytety, podejście do życia, środowiskowy marazm. Przecież można jakoś żyć, nie będąc na etacie! Rodziny funkcjonują tak latami, pokoleniowo. Nie wszystkim spieszy się do podejmowania zatrudnienia i zbierania doświadczeń zawodowych.
Bierność zawodowa to brak chęci do podjęcia pracy, powielanie rodzinnych schematów, ale też specyfika obecnych czasów. Młodzi mają inne oczekiwania od życia, stawiają na zdrowie psychiczne, dobrą atmosferę, która sprzyja pracy, podróże, kształcenie językowe. Świat się zmienia i myślenie młodych również. Młodzi w znacznym stopniu cenią jakość życia. To świetnie, ale dobre wartościowe życie ciężko prowadzić bez pracy.
Dlaczego warto to zmienić i jak zacząć?
Każdy jest kowalem własnego losu. Zdecyduj co jest dla ciebie ważne, bo nigdy nie jest za późno, by ustalić swoje priorytety. Pracuj, by móc nabywać nowe umiejętności, nabierać doświadczenia, poznawać ludzi i móc zaspokajać wszystkie swoje potrzeby. Nie tylko te podstawowe.
Początki nigdy nie są łatwe, ale przynoszą nam wiele frajdy, zwłaszcza gdy swoją ciężką pracą osiągamy wyznaczone cele. Wy, młodzi jesteście przyszłością i to właśnie wy możecie mieć w przyszłości rewolucyjny wpływ na nasze społeczeństwo. Jeśli znalezienie pracy sprawia wam trudność, przyjdźcie po pomoc do instytucji, które taką pomoc oferują np. Ochotnicze Hufce Pracy. Oprócz znalezienia zatrudnienia, oferujemy także szkolenia zawodowe. Nasze usługi są bezpłatne.
Autor: Małgorzata Piekarek – wychowawca w 11-19 HP w Słupsku
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024