Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Co zrobić, gdy staż zawodowy okazuje się nietrafiony?

2021-10-25

Doświadczenie zawodowe możemy zdobywać na wiele sposobów. Jednym z nich, popularnym wśród młodych ludzi, jest odbycie stażu zawodowego. Co zrobić, jeśli nie spełni twoich oczekiwań?

Staż zawodowy to szansa na zdobycie nowych umiejętności lub utrwalenie i polepszenie dotychczasowych. Ale także super pomysł na pierwsze kroki na rynku pracy. Brzmi pięknie i obiecująco, ale co jeśli rzeczywistość nie spełni naszych oczekiwań? Jeśli staż, który podjąłeś okaże się rozczarowaniem?

Może również zdarzyć się sytuacja, że w trakcie odbywania stażu dostaniesz atrakcyjną ofertę zatrudnienia – co wtedy?

 

Czy można formalnie zrezygnować ze stażu w trakcie jego trwania?


Oczywiście. Możesz bez konsekwencji zrezygnować ze stażu, jeśli powodem jest:

  • rozpoczęcie studiów w trybie stacjonarnym,
  • podjęcie pracy w oparciu o umowę o pracę,
  • rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej,
  • brak realizacji programu stażu przez pracodawcę.

 

W takim przypadku należy złożyć wniosek z prośbą o rozwiązanie umowy.

 

Niestety schody pojawiają się, kiedy podejmiesz decyzję o rezygnacji, a powód będzie inny, niż jeden z powyższych. Jeżeli staż organizowany jest przez Urząd Pracy – konsekwencją będzie pozbawienie cię statusu osoby bezrobotnej na okres 120, 180 lub 270 dni. Długość okresu zależy od tego, czy rezygnacja ze stażu nastąpiła po raz pierwszy, drugi czy trzeci. Może się to również wiązać z koniecznością pokrycia kosztów – np. związanych z kosztami przejazdu, zakwaterowania czy opłacenia badań lekarskich.

Dlatego warto dobrze zastanowić się, czy twoja decyzja jest słuszna. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – rozsądnie będzie dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw.

 

Może jednak uda się znaleźć zadowalające rozwiązanie i dalej kontynuować staż?

Wykonując w głównej mierze obowiązki wykraczające poza zakres twojej specjalizacji, nie rozwijasz odpowiednich umiejętności zawodowych i staż nie przyniesie ci odpowiednich korzyści. Jeśli więc uważasz, że zadania zlecone ci podczas pracy są mało rozwijające lub niezwiązane ze specyfiką zawodu, w jakim się kształcisz – zanim podejmiesz decyzję o rezygnacji ze stażu – porozmawiaj z pracodawcą, przedstaw mu swoje odczucia i wątpliwości.

Natomiast kiedy na co dzień odczuwasz, że pracodawca zleca ci zbyt mało obowiązków i doskwiera ci nuda, może warto zasugerować zmiany, propozycje zadań, które pozwalałyby lepiej rozwijać twoje umiejętności zawodowe?  Być może zlecone zadania wykonujesz szybko i dobrze, a może zbyt niedbale? Zastanówcie się wspólnie, czy efekty twojej pracy są zadowalające i jesteś w stanie podjąć się większej liczby obowiązków, czy może jednak trzeba poświęcić więcej czasu dotychczasowym.  

A co w przypadku, kiedy nastąpi sytuacja odwrotna –  przytłoczy cię nadmiar obowiązków lub przerośnie trudność wykonywanych zadań? Takie długotrwałe i powtarzające się sytuacje mogą wpływać na naszą motywację do pracy oraz poziom stresu, co w konsekwencji może skutkować niechęcią do kontynuowania stażu i zdobywania umiejętności. Dlatego jeśli mimo wszelkich chęci nie radzisz sobie z powierzonymi zadaniami – koniecznie poinformuj opiekuna o swoich wątpliwościach.

 

Nie bój się sięgnąć po pomoc, zawsze możesz poprosić pracodawcę lub współpracownika o ponowne wytłumaczenie konkretnego zadania. Możesz również sięgnąć po wskazówki w literaturze czy przeglądając specjalistyczne strony internetowe. Ale pamiętaj, ze każdy ma prawo do błędu, nawet najbardziej wykwalifikowani specjaliści. Uczymy się przez całe życie, a staż to dobry początek.

 

Staż to wspaniały pomysł na rozpoczęcie i rozwój swojej kariery zawodowej. Wobec tego warto wyciągnąć z niego jak najwięcej, aby zdobyte umiejętności były dla nas przydatne w kolejnej pracy. Ale tak naprawdę to od ciebie i twojego nastawienia zależy, ile z niego wyniesiesz.

 

Często nasze wyobrażenia na temat konkretnego zawodu w rzeczywistości mogą okazać się mylne i możemy poczuć rozczarowanie. Warto mimo wszystko zmierzyć się z tym i wyciągnąć cenną lekcję na przyszłość.

 

 

Autor: Monika Cacek – MCK Bełchatów

 

Źródła:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych (Dz.U. 2009 nr 142 poz. 1160)

https://porady.pracuj.pl/student/niewymarzony-staz-nietrafiony-wybor-co-robic/

https://gazeta-dobryznak.pl/czy-mozna-zrezygnowac-ze-stazu/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron