Wydawca treści
Częsta zmiana pracy – za i przeciw
2024-10-03
Czy zmiana pracy może być korzystna dla pracownika i pracodawcy? Co trzeba wziąć pod uwagę, rozważając zmianę pracy? Odpowiedzi oczywiście w tekście.
Kiedy warto zastanowić się nad zmianą pracy?
Kiedy masz poczucie, że jesteś niedoceniany oraz nie widzisz szans na dalszy rozwój zawodowy, być może to ten moment, kiedy warto się zastanowić, co dalej. Weź dłuższy urlop, podczas którego odpoczniesz, zastanowisz się, czego oczekujesz, co osiągnąłeś dotychczas, a co chcesz jeszcze osiągnąć.
A może zacząć od zmiany stanowiska pracy w tej samej firmie (o ile to możliwe) i przekonać się, że taka zmiana jest wystarczająca, aby rozwijać swoje umiejętności, zdobyć nowe doświadczenia i na nowo odnaleźć satysfakcję z pracy?
Korzyści płynące ze zmian
Należy pamiętać, że każda zmiana to pewnego rodzaju obawy i niepewność, lecz warto podejmować takie działania, gdyż często przynoszą korzyści nie tylko finansowe, ale i intelektualne. Umożliwiają zdobycie nowych doświadczeń zawodowych, sprzyjają nawiązywaniu nowych kontaktów oraz poznaniu kultur organizacyjnych. Takim sposobem przerwana jest rutyna, która często wkrada się, kiedy powtarzamy te same czynności.
Jednak podjęcie nowej pracy powinno być dobrze przemyślane, a ta decyzja nie może być podejmowana po wpływem emocji.
Negatywne skutki częstych zmian
Podczas rekrutacji pracodawcy zwracają uwagę na ilość miejsc pracy, w których potencjalna osoba pracowała. Jeśli tych miejsc jest wiele, a okresy zatrudnienia są krótkie, może to wpłynąć na niekorzyść pracownika. Częste zmiany pracy mogą sprawić, że potencjalni pracodawcy postrzegają taką osobę jako osobę nielojalną, niezorganizowaną, niezdecydowaną, szybko nudzącą się i mająca tak zwany „słomiany zapał”.
Sygnały świadczące o zmęczeniu pracownika
Jeśli zauważalna jest częsta absencja pracownika, która wcześniej nie była widoczna oraz dystans do powierzonych obowiązków lub pracownik zgłasza sukcesywnie te same problemy i wystąpił u niego spadek produktywności, wykazuje też mniejsze zaangażowanie w powierzone obowiązki, to znak może rozważać zmianę pracy. Jeśli pracodawcy zależy na konkretnej osobie, może warto przeprowadzić rozmowę, dlaczego tak się dzieje i co jest tego przyczyną. Warto zmotywować dobrego pracownika do dalszej współpracy, mając na uwadze, że jest to osoba znająca zakład pracy, doświadczona i mogąca jeszcze wiele od siebie dać.
Należy jednak pamiętać, że czasem zmiany przynoszą korzyści dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Jeżeli widzimy, że tracimy motywację do działania, brakuje nam wyzwań, nie rozwijamy się, dobrze jest wprowadzić zmianę, która może pozytywnie wpłynąć na naszą karierę zawodowa.
Autorzy: pracownicy MCK Włoszczowa
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024