Wydawca treści
Czy moja przyszłość zależy ode mnie?
2019-10-04
Wydaje się, iż w obecnych czasach mamy tak wiele łatwo dostępnych narzędzi, które pozwalają nam już od podstawówki ułożyć swoją przyszłość, że bez trudu możemy ukierunkować swój rozwój jak tylko chcemy.
Darmowy dostęp do nauki sprawia, że właściwie każdy młody człowiek może zdobyć wyższe wykształcenie, a jednak badania pokazują, że blisko 70% młodych osób w Polsce kończy nieodpowiedni kierunek.
Młodzi wykształceni bezrobotni
Często słyszymy, że tylko nauka jest gwarantem naszej przyszłości, dlatego tak wielu młodych ludzi wybiera studia. Jednak czy są to wybory do końca przemyślane, pokazuje nam sytuacja na rynku pracy – skąd się biorą ogromne ilości młodych wykształconych bezrobotnych? Z drugiej strony osoby, które poświęciły czas na naukę jakiegoś konkretnego fachu, dajmy na to wykwalifikowani spawacze po szkole zawodowej, mogą przebierać w ofertach pracy.
Młodzi ludzie często myślą, że sam fakt, iż poświecą więcej czasu na naukę, sprawi, że rynek pracy w Polsce przygarnie ich z otwartymi rękami. A to nieprawda. Międzynarodowa Organizacja Pracy ocenia, że emigrację zarobkową preferują bardziej ludzie z wyższym wykształceniem niż bez kwalifikacji zawodowych. I właśnie widząc ten obrazek bezrobotnego magistra, młodzi ludzie dochodzą do wniosku, że sama nauka nie gwarantuje im pracy. Tu dochodzimy do pytania: czy moja przyszłość zależy ode mnie?
Co warunkuje moją przyszłość zawodową
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Na naszą przyszłość wpływają czynniki rodzinne, środowiskowe, ekonomiczne i wiele innych, niezależnych od nas. Co zrobić, aby w jakiś sposób ułatwić sobie budowanie przyszłości po swojemu?
Po pierwsze postaraj się poświęcić czas i uwagę na budowaniu swojej pewności siebie. Osoby pewne siebie nie są bierne – działają. To ułatwia im funkcjonowanie w każdej sferze życia, zarówno zawodowej, jak i prywatnej czy uczuciowej.
Przemyśl dobrze, co chciałbyś w życiu robić. Bierz pod uwagę swoje predyspozycje i umiejętności – pracuj nad nimi i doskonal je! Nie odkładaj również tego wszystkiego, co sprawia ci przyjemność – pamiętaj o swoich zainteresowaniach i hobby.
Ucz się języków! Wielu pracodawców wymaga od pracownika znajomości języka obcego (najczęściej języka angielskiego) przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Jednak dobra znajomość języka przyda się nieopisanie także w momencie, gdy z powodów np. ekonomicznych trzeba będzie szukać pracy za granicą.
I najważniejsze: nie przejmuj się porażkami i bądź cierpliwy! Rozmyślanie nad tym, co w życiu się nie udało, powoduje, że odczuwamy lęk przed podjęciem nowych wyzwań i wycofujemy się. Niepowodzenia to nieodłączna rzecz w życiu człowieka. Wielkie sukcesy opatrzone były wielkimi porażkami.
Nasza przyszłość w dużej mierze zależy od nas, a właściwie od tego jak się do niej przygotowujemy. I warto pamiętać słowa Mahatma Gandhiego, że „przyszłość zależy od tego, co robisz w teraźniejszości”.
Autor: Dorota Nowosad, wolontariusz Hufca Pracy w Tomaszowie Lubelskim
Źródła:
1. https://www.nowytydzien.pl/mglista-przyszlosc-mlodych/
2. https://www.dw.com/pl/bezrobocie-młodzież-bez-pracy-i-bez-przyszłości/a-41473554
3. https://alebank.pl/jak-mlodzi-ludzie-inwestuja-w-przyszlosc/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Szkolenia - czy warto w nie inwestować?
14.01.2025
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024