Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy warto się dokształcać? Cała prawda o kursach i szkoleniach

2018-10-02

Zastanawiasz się, czy warto wydać pieniądze na szkolenie, podnoszące kwalifikacje zawodowe? A może szef wysyła cię na dodatkowy kurs, lecz ty nie reagujesz na to z entuzjazmem?

Jeżeli odpowiedziałeś stanowczym „Tak!” na powyższe pytania, to koniecznie przeczytaj ten tekst!

Według współczesnej wiedzy z zakresu doradztwa zawodowego, kształcenie się przez całe życie jest niezwykle istotne. Szkolenia nie tylko dopasowujemy do potrzeb zawodowych, czasem jest to realizacja hobby czy impuls do zmiany w życiu. Podczas rekrutacji potencjalny pracodawca często pyta nas, co możemy zaproponować ponad sztywno wymagane kryteria kwalifikacyjne.

Dodatkowe umiejętności i pasje, które możemy realnie wykorzystać w pracy, podnoszą naszą atrakcyjność zawodową. Jednak warto mądrze podejść do sprawy, gdyż nabyte kompetencje, które nie zostają wykorzystane, po prostu dezaktualizują się, w konsekwencji czego może być to strata naszego czasu i zainwestowanych pieniędzy.

Zanim zdecydujesz się na szkolenie

Poświęć kilka chwil na refleksję. Poproś kogoś zaprzyjaźnionego z bystrym spojrzeniem na świat, by pomógł ci przeanalizować sytuację zawodową.

Zadaj sobie podstawowe pytania:

  • Co jest twoją mocną, a co słabą stroną w wykonywanej pracy zawodowej?
  • Jakich narzędzi i umiejętności zawodowych ci brakuje?
  • Co cię interesuje?
  • Co ułatwi awans, podwyżkę?

Jeśli nie pracujesz, przeanalizuj potrzeby rynku pracy. Ustal, co mogłoby pomóc
w zrealizowaniu twoich potrzeb zawodowych i co koresponduje z twoimi potrzebami.

Wybierając szkolenie

Sprawdź, jaka firma je organizuje. Czy osoba, która je prowadzi, jest specjalistą w danej dziedzinie. Szukaj umiejętności, których przyswojenie przyśpieszy twój rozwój. Przejrzyj opinie, dopytaj organizatora, jak liczne są grupy na szkoleniach, porównaj oferty cenowe. Realizując kurs, zaangażuj się i postaraj się wykorzystać nowe umiejętności jak najszybciej się da, by je utrwalić.

Pamiętaj, że na rynku jest wiele słabej jakości kursów i szkoleń, które oferują powierzchowną wiedzę oraz niewiele więcej ponad mało wartościowy dokument. Warto więc z głową kształtować własną strategię rozwoju, gdyż w dłuższej perspektywie może zaowocować to lepszej jakości życiem.

Autor: Jolanta Ochęduszko, wychowawca 9-10 HP Krosno


Widok zawartości stron Widok zawartości stron