Wydawca treści
Czy zawody rzemieślnicze mają przyszłość w dobie technologii?
2025-02-07
Zastanawiasz się, czy wybór szkoły branżowej to dobry pomysł? Czy zawód rzemieślniczy ma przyszłość w erze postępu technologicznego? Nowoczesne technologie wspierają rzemiosło, a nie je wypierają. W artykule znajdziesz dowody na udowodnienie tej tezy.
Unikalność i jakość
Produkty wytwarzane rzemieślniczo wyróżnia wysoka jakość i unikatowy charakter. Obecnie towary produkowane są masowo i tanim kosztem. Dlatego coraz częściej klienci doceniają wyroby wytwarzane ręcznie. Obecnie ludzie są w stanie zapłacić więcej i mieć pewność, że dana rzecz posłuży im dłużej, jest autentyczna, a przy tym oryginalna. Na rynku pełno jest podróbek markowych firm. Natomiast produkt rzemieślnika pozostaje jedyny w swoim rodzaju.
Personalizacja i dopasowanie do klienta
Dodatkowym atutem, który uatrakcyjnia pracę rzemieślnika jest personalizacja jego produktu. Konsumenci gotowi są czekać nawet po kilka tygodni na wykonanie rękodzieła. Dużym uznaniem cieszy się praca dobrego stolarza. Często klienci wolą uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na wymarzone meble na zamówienie, zamiast decydować się na te powtarzalne, oferowane przez sieciówki.
Technologie, takie jak druk 3D, pozwalają na tworzenie rękodzieła z większą precyzją. Metoda ta używana jest np. do projektowania stylowej biżuterii. Pomocna jest w wizualizacji produktu klientowi.
Ekologia
Coraz częściej zwraca się uwagę na ekologię. Z tego powodu chętniej wybierane są produkty robione ręcznie i lokalnie. Towary wytwarzane w produkcji masowej często są rzeczami jednorazowego użytku. Dodatkowo generują duże ilości odpadów. Rzemiosło staje się alternatywą i wpisuje się w nurt zrównoważonego rozwoju.
Podobnie rzecz się ma z produktami spożywczymi. Przykładem może być wyrabiane rzemieślniczo pieczywo. W przeciwieństwie do wytwarzanego hurtowo, to rzemieślnicze przygotowywane jest często z ekologicznej mąki, nie zawiera spulchniaczy i sztucznych konserwantów, dlatego cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Niedobór fachowców na rynku pracy
Pamiętaj, że najczęściej wybierane obecnie wykształcenie ogólnokształcące nie daje konkretnych umiejętności. Po szkole branżowej masz fach w ręku, a specjaliści w tradycyjnych zawodach, takich jak dekarz, szewc czy kaletnik są poszukiwani, ponieważ zaczyna ich brakować. Dzięki temu ich praca staje się bardziej wartościowa, a przez to coraz lepiej płatna.
DIY, czyli zrób to sam
Moda na udział w różnego rodzaju warsztatach i kursach typu „zrób to sam” również wpływa na większe zainteresowanie rzemiosłem. Wiele osób dostrzega wartość w takich zawodach i umiejętnościach jak garncarstwo, kowalstwo, kaletnictwo czy krawiectwo.
Reklama i marketing
Internet daje przedsiębiorcom nieograniczone możliwości reklamy swego biznesu. Rzemieślnik, który wykorzysta media społecznościowe, takie jak Instagram, TikTok czy Facebook, zapewni sobie dostęp do zainteresowanych jego branżą klientów. A to wpłynie na jego ewentualny sukces.
Choć nowoczesne technologie zmieniają rynek pracy, zawody rzemieślnicze nie znikną. Wręcz przeciwnie – dzięki niej rzemiosło przeobrazi się i rozwinie. Rzemieślnicy, którzy wykorzystają nowoczesne metody i narzędzia pracy oraz wesprą je dodatkowo skuteczną promocją w internecie, mają szansę na dobry zarobek i zdobycie uznania wśród klientów.
Autor: Marta Halicka
Źródła:
https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/sztuczna-inteligencja-w-korporacji-ludzie-beda-musieli-wrocic-do-rzemiosla,116436.html
https://businessinsider.com.pl/praca/powrot-rzemiosla-jak-tradycyjne-zawody-zyskuja-na-wartosci/fsz3rkx
https://noizz.pl/spoleczenstwo/w-tych-kierunkach-warto-sie-szkolic-nowa-lista-zawodow-deficytowych/4zz74sj
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Trendy na rynku pracy w 2025 roku
05.02.2025
-
Branża IT – jakie zawody są przyszłościowe?
31.01.2025
-
Szkolenia - czy warto w nie inwestować?
14.01.2025