Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dlaczego warto nauczyć się konkretnego zawodu?

2022-10-21

Kończąc szkołę podstawową trzeba podjąć decyzję, gdzie kontynuować naukę. Co będzie lepsze – wykształcenie ogólnokształcące czy zdobycie konkretnego zawodu? Jedna i druga opcja ma swoich zwolenników.

Większość osób, która w przyszłości chce studiować, wybierze liceum. Alternatywą dla wykształcenia ogólnego jest nauka zawodu. Dlaczego warto nauczyć się właśnie konkretnego zawodu?

 

Nabycie umiejętności i kwalifikacji zawodowych

Teoretyczna nauka zawodu oraz zajęcia praktyczne dają możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów nie maleje. Zdobycie zawodu poszukiwanego na rynku pracy zwiększa więc zdecydowanie szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia.

 

Praca na etacie lub działalność gospodarcza

Mając konkretny fach w ręku w zasadzie już po szkole można znaleźć zatrudnienie w wyuczonym zawodzie. Kucharz, mechanik, budowlaniec, fryzjer to zawody poszukiwane na rynku pracy, w których można podjąć pracę na etacie. Wiele osób po zdobyciu doświadczenia w trakcie zatrudnienia decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej.

 

Satysfakcja z wykonanej pracy

Wybierając zawód, którego chcemy się uczyć, warto wziąć pod uwagę swoje zainteresowania i predyspozycje. Wtedy nauka może być przyjemnością, a późniejsza praca dawać satysfakcję i dobre zarobki.

Nauka konkretnego zawodu to dobra opcja, jeśli nie chcemy studiować czy uczyć się przedmiotów ogólnych w rozszerzonym zakresie. Warto pamiętać, że nauka konkretnego zawodu np. w szkole branżowej I stopnia nie zamyka drogi do dalszego kształcenia się. Możliwa jest kontynuacja nauki w szkole branżowej II stopnia, a po zdaniu matury także studia. Swoje kompetencje i kwalifikacje podnosić można także uczestnicząc w różnego rodzaju kursach i szkoleniach.

 

Zawód na całe życie?

W związku z tym, że zmiany na rynku pracy są dynamiczne, zapotrzebowanie na dany zawód może spaść. Pojawią się na pewno także nowe zawody, na które zapotrzebowanie będzie rosło. Nie jest więc przesądzone, że w życiu wykonywać będziemy tylko jeden zawód. Warto być otwartym na zmiany oraz uczenie się przez całe życie (w myśl idei lifelong learning).

 

Przed tobą wybór szkoły? Przeczytaj nasz tekst „Jaką szkołę średnią wybrać i jak zrobić to mądrze?”.

 

Autor: Agnieszka Banasik

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron