Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dobór zawodu w kontekście temperamentu młodego człowieka

2020-02-12

Rodzimy się i dorastamy w różnych środowiskach. Każdy z nas doświadcza świata w innym miejscu i w inny sposób. Buduje obraz samego siebie w oparciu o rodzinę, szkołę, kolegów. Z biegiem czasu dorasta i staje przed decyzją wyboru zawodu.

Wtedy pojawiają się trudności i wiele znaków zapytania: Co ja chcę w życiu robić? Do czego się nadaję? Pomocna w odpowiedzi na te pytanie okazuje się wiedza na temat samego siebie. Ale skąd ją wziąć?

Każdy jest inny

Podążając za poglądami badaczy wyróżnia się 4 główne typy temperamentów: choleryk,  sangwinik, flegmatyk i melancholik. Każdy z nas posiada zbiór wrodzonych cech, dzięki którym postrzegamy świat w jasnych lub ciemnych barwach. Jesteśmy energiczni i lubimy być w ciągłym ruchu lub wręcz odwrotnie: przerażają nas niezaplanowane sytuacje. Chodzimy z głową w chmurach lub stąpamy twardo po ziemi. Lubimy zarządzać i organizować albo wolimy nie brać na siebie odpowiedzialności. Potrafimy wsłuchać się w drugiego człowieka lub przemawiać do szerokiego audytorium.

Jak wybrać?

Mając 14 czy 15 lat stajemy przed wyborem zawodu i wtedy warto jest sięgnąć do szczegółowych opisów temperamentów, żeby dowiedzieć się, czy lepsza dla mnie będzie praca skrupulatnego księgowego, który podporządkowuje się regulaminom, bo jest dokładny  i zorganizowany, a nie przepada za nieustannym kontaktem z ludźmi, czy może maklera giełdowego, który pracując szybko i w nieustannie w zmieniającej się atmosferze, musi podejmować wiele decyzji licząc się z ich konsekwencjami.

Zawód trafnie dobrany do naszego temperamentu nie będzie nam nastręczał trudności w codziennym życiu. Sprawi, że praca stanie się dla nas przyjemnością i spełnieniem zawodowych oczekiwań.

 

Kwestionariusz temperamentu wg Florence Littauer: http://traugutt.net/lo/temperament/kwestionariusz.php

 

Autor: Agnieszka Wozowicz, pośrednik pracy w MCK Dębica

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Temperament

http://www.traugutt.net/lo/temperament/profile_osobowosci.phphttps://www.metis.pl/content/view/204/32/

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron