Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dom się sam nie sprząta… Dzień Niewidzialnej Pracy

Sprzątanie, gotowanie czy robienie prania – są to prace, których nie lubię wykonywać. Jestem przekonana, że większość z was nie przepada za obowiązkami domowymi.

Wracamy ze szkoły lub pracy i musimy „ogarnąć” miejsce zamieszkania. Są to obowiązki, za które nie otrzymujemy wynagrodzenia i często nie są traktowane jako „prawdziwa” praca.

Co oznacza pojęcie niewidzialnej pracy?

Są to przede wszystkim zajęcia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego ogniska domowego, takie jak: sprzątanie, gotowanie, pranie, opieka nad dziećmi i innymi domownikami.

Darmowa praca

Pomimo powszechnie panującego przekonania o równouprawnieniu nadal istnieje widoczny podział obowiązków. Mężczyzna to, ten który ma zapewnić rodzinie pożywienie, natomiast kobieta ma za zadanie opiekować się dziećmi i dbać o porządek w domu.

W większości rodzin na pełny etat pracuje oboje rodziców. Niektórzy panowie pomagają w obowiązkach domowych. Jednak nadal to kobiety są liderkami w wykonywaniu tych zadań. Nasze mamy i babcie od zawsze dbały o czystość, przygotowywały ciepłe posiłki czy sprawowały nad nami opiekę. Kobiety, które wracają do domu po pracy „na umowę”, zaczynają drugą pracę, za którą nie otrzymują wynagrodzenia.

Wszystko da się pogodzić

Wykonywanie prac domowych wymaga czasu i poświęcenia. Ze względu na to, że są to zazwyczaj nasze obowiązki, jako kobiety mamy gorszą sytuację na rynku pracy. Pracodawca często patrzy na nas przez pryzmat posiadania dzieci czy dbania o rodzinę. Jednak dziewczyny pamiętajcie, że to nie jest regułą! Jest wiele kobiet, które świetnie godzą obowiązki gospodyni domowej z byciem bizneswoman. I jeszcze jedno zdanie do naszych mężczyzn. Chłopaki! Pomagajcie swoim mamom, babciom i dziewczynom w pracach domowych! To nie sprawi, że będziecie mniej męscy, a wręcz przeciwnie!

Autor: Monika Wnęk – uczestniczka Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Zielonej Górze, przy pomocy Marty Chłopik – spec. ds. rynku pracy Lubuskiej WK OHP


Widok zawartości stron Widok zawartości stron