Wydawca treści
Doradca zawodowy? Ale po co?!
Kiedy chodzisz do szkoły, nie spieszysz się z podejmowaniem decyzji zawodowej, nie myślisz o poszukiwaniu pracy lub swoich umiejętnościach. Dlaczego? Bo nie wiesz, jakie to ważne dla twojej przyszłości!
Tymczasem, by kiedyś mieć fajną pracę i dobry zawód, wystarczy już we wczesnych latach naszego życia, przygotowywać się do wejścia na rynek pracy.
Kim jest doradca zawodowy?
Szczególną rolę może odegrać tutaj doradca zawodowy, którego zadaniem jest wspierać, pomagać i kierować cię w taki sposób, abyś potrafiła/potrafił określać swoje cele i właściwie je realizować.
Głównym zadaniem doradcy zawodowego jest przekazywanie wiedzy na temat mechanizmów rynku pracy, autoprezentacji, asertywności, możliwości kontunuowania nauki na różnych poziomach, poszukiwania pracy po ukończeniu szkoły.
Z doradcą możesz pogadać też o funkcjonujących na rynku zawodach, a także o kształtowaniu umiejętności poruszania się po rynku pracy, takich jak przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych i przygotowanie się do rozmowy z pracodawcą. Dzięki takim spotkaniom można poznać własne możliwości i predyspozycje zawodowe, a tym samym wybrać przyszłą drogę życiową.
Korzyści z pracy z doradcą zawodowym
Z pomocy i porady doradcy zawodowego może skorzystać każdy młody człowiek. Jedni są świadomi swoich wyborów, wiedzą co chcą w życiu osiągnąć, jednak potrzebują pomocy kogoś, kto pokaże im jak osiągnąć cel. Marta, lat 19, uczennica ostatniej klasy szkoły średniej, ma zdecydowane plany na swoje życie: „Wiem, kim chciałabym zostać, jednak rozmowa z doradcą uświadomiła mi, jaką drogą powinnam iść, aby pracować w wymarzonym zawodzie."
Kasia, lat 17, uczennica szkoły średniej, zapytana o rolę doradcy zawodowego, powiedziała: „Korzystam z pomocy doradcy zawodowego, ponieważ nie wiem do końca, kim chciałabym zostać w przyszłości. Po rozmowie z doradcą, wiem jakie są moje możliwości i w jakiej dziedzinie jestem dobra, a to pomoże mi wybrać zawód dla siebie."
Inni cały czas nie wiedzą, co mogliby robić w przyszłości, nie mają planów na siebie. Doradca zawodowy może pomóc ci w wyborze nie tylko przyszłego zawodu, ale również ścieżki edukacyjnej. Kacper, lat 17, dzięki profesjonalnej pomocy wybrał odpowiednią szkołę: „Nie lubię się uczyć, ale chcę dobrze zarabiać, dlatego wybrałem szkołę zawodową. Doradca zawodowy pomógł mi podjąć tą decyzje, kiedy byłem w gimnazjum. Dzięki zajęciom z nim poznaję rynek pracy i uczę się sposobów szukania pracy."
Jeżeli również ty masz jakieś wątpliwości, co do wyboru swojej drogi zawodowej lub edukacyjnej, zachęcamy cię do skorzystania z usług doradcy zawodowego, którego możesz spotkać zarówno w szkole, w której się uczysz, jak i innych instytucjach, takich jak: Młodzieżowe Centra Kariery Ochotniczych Hufców Pracy (OHP), Gminne Centra Informacji (GCI), a także Urzędy Pracy w twojej miejscowości.
Autor: Magda Jabłońska – doradca zawodowy MCK w Kostrzynie nad Odrą
Źródła:
Derbis A., Lach G., Powierza E., Jak pomóc uczniowi w planowaniu kariery zawodowej, Poznań 2002
Wołk Z., Całożyciowe poradnictwo zawodowe, Wydawnictwo Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2007
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Czy to już czas na zmianę pracy?
05.09.2024
-
Trendy na rynku pracy w 2024 roku
21.08.2024
-
Czy każdy może zostać influencerem?
31.07.2024
-
Wakacje? Czas na pracę!
02.07.2024
-
10 sposobów, jak zyskać energię w pracy
27.06.2024