Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dzień Szefa — czy bycie własnym szefem jest łatwe?

Każdy z nas chociaż raz w życiu marzył o założeniu własnej dzielności i byciu szefem dla siebie samego. W posiadaniu swojej firmy widzimy zazwyczaj same plusy. Jednak czy bycie szefem jest łatwe?

bycie_wlasnym_szefem_1160.jpg

Decyzja o założeniu własnej działalności nie jest łatwa. W dzisiejszych czasach trzeba mieć dobry pomysł na biznes, trafić w niszę na rynku i przede wszystkim mieć dużo szczęścia, żeby się utrzymać. Jednak wizja bycia swoim własnym szefem jest kusząca. Sprawdźmy zatem jakie są plusy i minusy tej formy zatrudnienia.

 

Decyzyjność

Największym plusem samozatrudnienia jest to, że nie mamy nikogo nad sobą. Stres bycia ocenianym przez szefa nas nie dotyczy. Sami podejmujemy decyzje, co jest dobre dla naszej firmy. Z jednej strony wspaniałe uczucie, z drugiej jednak może się to wiązać również z dużym stresem. Nie każdy odnajduje się w kierowaniu zespołem ludzi oraz podejmowaniu decyzji wiążących się z „być albo nie być” firmy oraz ludzi w niej zatrudnionych. Poważnie się zastanów, czy jesteś osobą o mocnych nerwach, umiejącą pracować pod presją.

Będąc pracownikiem, nie musisz się przejmować kwestiami związanymi z finansami, opłatami czy wynagrodzeniami. Przychodzisz do pracy, robisz swoje i wracasz do domu.

 

Kierowanie swoim czasem pracy

To ty jesteś szefem tej firmy, tak więc sam ustalasz sobie godziny własnej pracy. Musisz wyskoczyć, załatwić coś na mieście, nie ma problemu, wychodzisz. Jedziesz na wycieczkę, wspaniale, po prostu przekazujesz pracownikom wytyczne i jedziesz. Samo założenie jest piękne, jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Dużo przedsiębiorców ma jednoosobowe zakłady pracy. Oczywiście możesz wyjść, kiedy masz taką potrzebę lub nie przychodzić do pracy, ale w tym czasie twoja firma nie przynosi ci żadnych zysków. Inaczej jest w przypadku firm, w których mamy swoich pracowników. Jednakże, jeżeli mamy pracowników, musimy mieć pewność, że są wstanie pracować bez naszego nadzoru, co często wiąże się ze stresem i sprawdzaniem postępów pracy, pomimo „urlopu”. Tak naprawdę szef nigdy nie jest na urlopie, bo zawsze będzie myślał o swojej firmie.

Praca „u kogoś” ma ten plus, że możesz iść spokojnie na urlop i faktycznie na nim odpocząć. Wiadomo, firma firmie nie równa i nie zawsze jest możliwość pójścia na wolne. Jednak po wykonaniu terminowych spraw, na pewno będziesz w stanie odpocząć na wakacjach.

 

Satysfakcja z osiągniętych wyników

Będąc szefem, musisz mieć dużo motywacji i samozaparcia, żeby twoja działalność utrzymała się na rynku. Wiele przedsiębiorstw upada, ponieważ właścicielom brakuje chęci do dalszego działania, bo poddają się przy pojawieniu się pierwszego problemu finansowego, pierwszej straty. Posiadanie własnej firmy wiąże się z ciągłym szukaniem rozwiązań oraz radzeniem sobie z problemami. Jednakże, kiedy osiągniesz założone cele, będziesz na pewno szczęśliwy ze swojego własnego sukcesu.

 

Zarobki

Pieniądze są ważne, dlatego będąc szefem, to od ciebie będzie zależało, ile zarobisz. Twój wkład i zaangażowanie będzie odzwierciedleniem twojego zysku. Im więcej pracy, rozbudowy i promocji działalności, tym na większy przychód możesz liczyć. Pamiętaj, że mogą się zdarzyć miesiące, w których będziesz miał niski lub zerowy przychód.

Będąc pracownikiem, zazwyczaj zarabiasz tyle, ile masz wpisane w umowie o pracę, można liczyć na awans i podwyżkę, jednak często trud włożony w wykonane zadania nie jest proporcjonalny do otrzymanej wypłaty. Pomimo tego, masz pewność, że wypłata co miesiąc będzie na twoim koncie.

Pamiętaj, żadna forma zatrudnienia nie jest zła, jeżeli dobrze się w niej czujesz. Od ciebie zależy czy będziesz właścicielem firmy, czy pracownikiem.

 

Autor: Marta Maternia – Lubuska WK OHP


Widok zawartości stron Widok zawartości stron