Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Europejskie Dni Pracy – sprawdź, jak mogą ci pomóc!

2018-10-15

Rozważasz pracę za granicą i nie wiesz, gdzie szukać odpowiednich ofert pracy? Być może Europejskie Dni Pracy to coś właśnie dla ciebie!

Europejskie Dni Pracy organizowane w ramach sieci EURES to forma targów pracy, dostępnych zarówno online, jak i stacjonarnie. Są niepowtarzalną okazją na kontakt z zagranicznym pracodawcą bez pośredników.

O co chodzi?

Ideą Europejskich Dni Pracy jest zbliżenie pracodawców z różnych europejskich krajów z ich potencjalnymi pracownikami z innych krajów. Odbywa się to na dwa sposoby.

Targi stacjonarne to duże wydarzenia organizowane przez publiczne służby zatrudnienia (w Polsce są to najczęściej Wojewódzkie Urzędy Pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy), podczas których osoby szukające pracy mogą zapoznać się z atrakcyjnymi ofertami zagranicznych pracodawców, zasięgnąć informacji na temat warunków życia i pracy w danym kraju oraz zdobyć kontakty na przyszłość.

Forma online to – najkrócej mówiąc – strona internetowa z ciągle aktualizowanymi ofertami pracy z krajów Unii Europejskiej. Jednak od typowej wyszukiwarki ofert pracy różni się tym, że transmitowane są na niej wydarzenia na żywo, w czasie których można zasięgnąć porady doradcy EURES, bezpośrednio skontaktować się z pracodawcą czy posłuchać o warunkach życia i pracy w różnych krajach. A wszystko to tylko dzięki słuchawkom z mikrofonem oraz kamerce internetowej, w którą obecnie wyposażony jest każdy laptop!

Jak to działa?

Po wejściu na stronę Europejskich Dni Pracy możesz po prostu skorzystać z wyszukiwarki ofert pracy czy przejrzeć firmy i urzędy, które biorą udział jako wystawcy.

Możesz też skorzystać z wydarzenia online planowanego na konkretny termin. Przykładowo w październiku 2018 roku zaplanowane są wydarzenia na temat pracy w konkretnych krajach czy miastach Europejskich:

17 października – Niemcy,

18 października – Austria-Niemcy,

25 października – Dublin.

Dwa z powyższych wydarzeń będą miały także swoją stacjonarną formę.

Czasem targi online dotyczą jednej, konkretnej branży, czasem wielu branż. Wszystkie potrzebne informacje dostępne są po kliknięciu w dane wydarzenie. Żeby wziąć w nich udział, najlepiej się zarejestrować.

Dlaczego warto się zarejestrować?

Strona Europejskich Dni Pracy to przede wszystkim wiele atrakcyjnych ofert pracy. Ale nie tylko. O korzyści, jakie niesie za sobą rejestracja konta na tej stronie, zapytaliśmy Agnieszkę Kruszewską, doradcę EURES w Wojewódzkiej Komendzie OHP w Białymstoku.

Europejskie Dni Pracy niosą za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim jako zarejestrowany użytkownik nie ponosisz żadnych kosztów, bezpłatnie możesz połączyć się z pracodawcą z całej Europy, w zależności od tego, gdzie dany event jest organizowany. Wszystkie promowane podczas targów oferty pracy są bezpieczne, bo zostały zweryfikowane przez publiczne służby zatrudnienia. Jeśli już dojdzie do zatrudnienia, wszystkie warunki podczas podjętej pracy (np. płaca czy czas pracy) muszą się zgadzać z tym, co było zawarte w ofercie. Nie ma tu więc obawy, że np. twoje zarobki będą niższe niż opisane w ofercie. – o takich zaletach opowiedziała nam pani Agnieszka.

Europejskie Dni Pracy EURES to swego rodzaju okno na Europę, dzięki któremu masz szansę zdobyć atrakcyjną pracę w bezpieczny sposób.

O czym warto pamiętać?

By skorzystać z ofert i eventów oferowanych przez stronę, należy mieć podłączenie do internetu i odpowiedni sprzęt, co oczywiste. Jednak ważna jest także znajomość języka obcego – najlepiej angielskiego. Tylko w ten sposób zrozumiesz, o czym mowa w trakcje transmitowanego eventu oraz porozmawiasz z pracodawcą.

Doradcy EURES pracujący w Komendach Wojewódzkich OHP oraz asystenci EURES z Centrów Edukacji i Pracy Młodzieży OHP z pewnością udzielą więcej informacji na temat działania strony Europejskich Dni Pracy oraz – jeśli będą mieć możliwość – pomogą skontaktować się z wybranym pracodawcą w ramach dostępnego na stronie wydarzenia online.

Wejdź na www.europeanjobdays.eu i sprawdź, co ciekawego znajdziesz tam dla siebie!

Autor: Joanna Buharewicz

Na zdjęciu od lewej: Agnieszka Kruszewska, doradca EURES z Wojewódzkiej Komendy OHP w Białymstoku, Joanna Buharewicz, redaktor ECAM


Widok zawartości stron Widok zawartości stron