Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Europejskie Dni Pracy – stacjonarne i on-line

Szukasz pracy za granicą? Chciałbyś mieć szansę na rozmowę z pracodawcą bez udziału pośredników? Mamy coś, co Cię zainteresuje!

Europejskie_Dni_Pracy_1160.jpg

Wielką szansą dla osób poszukujących pracy za granicą są Europejskie Dni Pracy  organizowane przez PublicznebSłużby Zatrudnienia np. WUP, OHP. Tego typu Tragi Pracy są dostępne zarówno w systemie stacjonarnym jak i on-line.

Zainteresowany? Wejdź na stronę: www.europeanjobdays.eu. Tam znajdziesz wszystkie eventy organizowane w ramach sieci EURES.

Forma stacjonarna przybliżona jest do tradycyjnych Targów Pracy – pracodawcy, przedstawiciele pracodawców, doradcy EURES z różnych krajów UE prezentują oferty, jakimi dysponują. Podczas trwania Targów można zasięgnąć informacji na temat warunków życia i pracy w krajach europejskich, zapoznać się z wymaganiami pracodawców, nawiązać nowe kontakty i dobrze zaprezentować się w międzynarodowym środowisku.

Na stronie www.europeanjobdays.eu można zapoznać się z wszystkimi Europejskimi Dniami Pracy organizowanymi przez kraje UE/EOG. Po wybraniu z listy konkretnego wydarzenia ukazuje się harmonogram, wystawcy, oferty pracy, doradcy EURES z poszczególnych państw i finalnie można śledzić wydarzenie w dniu jego odbywania się na żywo.

Opcjami dostępnymi są również: możliwość przesłania dokumentów aplikacyjnych oraz rozmowa bezpośrednio z pracodawcą poprzez video-czat. Nie wychodząc z domu, można zapoznać się z prezentowaną ofertą oraz wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej z pracodawcą z drugiego końca Europy.

Często zdarza się, że formy stacjonarna i on-line są łączone. Transmisje z jednej, jak i drugiej formy, są dostępne przez jakiś czas również po zakończeniu wydarzenia na platformie. Po zakończeniu eventu wciąż możesz sprawdzić jakie oferty były dostępne i aplikować na nie, jeśli są aktualne.

Jeśli zdecydujesz się uczestniczyć w wydarzeniu stacjonarnym, które odbywa się np. w Polsce, sprawa jest prosta: zabierasz dokumenty aplikacyjne, odpowiedni strój i jedziesz zdobyć pracę.

A co w sytuacji, gdy chcesz wziąć udział w wydarzeniu on-line?

Niezwykle istotny element to dostęp do Internetu oraz odpowiednia prędkość łącza, pozwalająca na swobodną rozmowę przez komunikator oraz sprzęt taki jak: słuchawki, mikrofon i kamerka (w nowszych laptopach te narzędzia są wbudowane).

Zarówno podczas targów stacjonarnych jak i internetowych  ważna jest znajomość języka obcego pozwalająca na swobodną komunikację.

Sieć EURES posługuje się trzema wiodącymi w UE językami – angielskim, francuskim i niemieckim.
Jeżeli jednak nie dysponujesz odpowiednim sprzętem lub nie czujesz się wystarczająco pewien swoich umiejętności językowych, poproś o pomoc Doradcę EURES np. w Wojewódzkiej Komendzie OHP, który ma stanowisko specjalnie przygotowane do tego celu, a ponadto zna język obcy w stopniu komunikatywnym.

Jesteś ciekaw, jakie są zasady rozmów o pracę przez komunikatory internetowe? Zajrzyj tutaj.

Autorzy:
Agnieszka Ryfińska, Opolska Wojewódzka Komenda OHP
Wioletta Gonera Kujawsko-pomorska Wojewódzka Komenda OHP


Widok zawartości stron Widok zawartości stron