Wydawca treści
Europejskie Dni Pracy – stacjonarne i on-line
Szukasz pracy za granicą? Chciałbyś mieć szansę na rozmowę z pracodawcą bez udziału pośredników? Mamy coś, co Cię zainteresuje!
Wielką szansą dla osób poszukujących pracy za granicą są Europejskie Dni Pracy organizowane przez PublicznebSłużby Zatrudnienia np. WUP, OHP. Tego typu Tragi Pracy są dostępne zarówno w systemie stacjonarnym jak i on-line.
Zainteresowany? Wejdź na stronę: www.europeanjobdays.eu. Tam znajdziesz wszystkie eventy organizowane w ramach sieci EURES.
Forma stacjonarna przybliżona jest do tradycyjnych Targów Pracy – pracodawcy, przedstawiciele pracodawców, doradcy EURES z różnych krajów UE prezentują oferty, jakimi dysponują. Podczas trwania Targów można zasięgnąć informacji na temat warunków życia i pracy w krajach europejskich, zapoznać się z wymaganiami pracodawców, nawiązać nowe kontakty i dobrze zaprezentować się w międzynarodowym środowisku.
Na stronie www.europeanjobdays.eu można zapoznać się z wszystkimi Europejskimi Dniami Pracy organizowanymi przez kraje UE/EOG. Po wybraniu z listy konkretnego wydarzenia ukazuje się harmonogram, wystawcy, oferty pracy, doradcy EURES z poszczególnych państw i finalnie można śledzić wydarzenie w dniu jego odbywania się na żywo.
Opcjami dostępnymi są również: możliwość przesłania dokumentów aplikacyjnych oraz rozmowa bezpośrednio z pracodawcą poprzez video-czat. Nie wychodząc z domu, można zapoznać się z prezentowaną ofertą oraz wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej z pracodawcą z drugiego końca Europy.
Często zdarza się, że formy stacjonarna i on-line są łączone. Transmisje z jednej, jak i drugiej formy, są dostępne przez jakiś czas również po zakończeniu wydarzenia na platformie. Po zakończeniu eventu wciąż możesz sprawdzić jakie oferty były dostępne i aplikować na nie, jeśli są aktualne.
Jeśli zdecydujesz się uczestniczyć w wydarzeniu stacjonarnym, które odbywa się np. w Polsce, sprawa jest prosta: zabierasz dokumenty aplikacyjne, odpowiedni strój i jedziesz zdobyć pracę.
A co w sytuacji, gdy chcesz wziąć udział w wydarzeniu on-line?
Niezwykle istotny element to dostęp do Internetu oraz odpowiednia prędkość łącza, pozwalająca na swobodną rozmowę przez komunikator oraz sprzęt taki jak: słuchawki, mikrofon i kamerka (w nowszych laptopach te narzędzia są wbudowane).
Zarówno podczas targów stacjonarnych jak i internetowych ważna jest znajomość języka obcego pozwalająca na swobodną komunikację.
Sieć EURES posługuje się trzema wiodącymi w UE językami – angielskim, francuskim i niemieckim.
Jeżeli jednak nie dysponujesz odpowiednim sprzętem lub nie czujesz się wystarczająco pewien swoich umiejętności językowych, poproś o pomoc Doradcę EURES np. w Wojewódzkiej Komendzie OHP, który ma stanowisko specjalnie przygotowane do tego celu, a ponadto zna język obcy w stopniu komunikatywnym.
Jesteś ciekaw, jakie są zasady rozmów o pracę przez komunikatory internetowe? Zajrzyj tutaj.
Autorzy:
Agnieszka Ryfińska, Opolska Wojewódzka Komenda OHP
Wioletta Gonera Kujawsko-pomorska Wojewódzka Komenda OHP
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024