Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Gry komputerowe i platformy streamingowe – jak zarabiać pieniądze, grając w gry?

2022-08-02

Czy można jednocześnie bawić się, grając w gry komputerowe i zarabiać na tym pieniądze? Zdecydowanie tak, choć nie jest to takie proste.

Na czym to polega?

Coraz popularniejszym trendem w internecie stają się platformy streamingowe. Są to przede wszystkim strony internetowe, na których możemy znaleźć różnych twórców, profesjonalnych graczy, znane postacie, influencerów czy zwykłe osoby, które udostępniają stworzony przez siebie materiał w celu zapewnienia rozrywki swoim odbiorcom. Oznacza to, że na platformie streamingowej znajdziemy osobę, która będzie chciała umilić nasz dzień i zapewnić nam rozrywkę.

Najpopularniejsze platformy do streamowania gier komputerowych w Polsce to: Twitch, YouTube, Mixer i Facebook. Streamerzy, czyli osoby które pracują na platformach streamingowych, grają w gry komputerowe (najczęściej w czasie rzeczywistym) i udostępniają swoją rozgrywkę w postaci live, czyli na żywo.

W ten sposób odbiorca posiada w praktyce bezpośredni kontakt ze swoim ulubionym twórcą, może wchodzić z nim w dialog poprzez np. korzystanie z chatu (gdzie może wysyłać wiadomości bezpośrednio do streamera, bądź do innych użytkowników chatu) lub wysyłanie tzw. „donatów”, czyli wiadomości za określoną opłatą, która następnie zostanie wyświetlona na ekranie transmisji.

 

Jak zacząć?

Streamerzy cieszą się coraz większą sławą na całym świecie. Mechanizm działania w tej pracy jest niezwykle prosty i przystępny dla wszystkich ludzi pod pewnymi warunkami: trzeba posiadać porządny komputer oraz bardzo dobry internet.

Najważniejszą rzeczą jest jednak pomysł na siebie i dobrze przygotowany plan. Co chcielibyśmy zaprezentować na naszej transmisji? Jak przyciągnąć do siebie wielu widzów? Jak zainteresować naszych odbiorców? Jak utrzymać stałą widownię? Kiedy znajdziemy odpowiedzi na te pytania sukces jest niemalże gwarantowany.

Osoba, która chciałaby traktować streaming jako główne źródło utrzymania, powinna wyróżniać się na tle innych. Musi być przede wszystkim charyzmatyczna, wytrwała i bardzo silna psychicznie. Jak wiadomo w internecie można doświadczyć wiele nieprzyjemnych sytuacji oraz hejtu, z którym nie każdy jest w stanie sobie poradzić.

 

Warto spróbować

Jeżeli uważasz, że jesteś w stanie poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed tobą streamowanie, to warto spróbować swoich sił jako twórca internetowy. Masz pomysł na swoje transmisje? Możesz grać w gry komputerowe, tworzyć różnorodne materiały informacyjne, rozmawiać ze swoimi widzami, realizować się artystycznie.

Boisz się sławy lub faktu, że staniesz się osobą rozpoznawalną w prawdziwym świecie? Streamuj bez kamerki internetowej! Jesteś dobry w jakąś konkretną grę komputerową, malujesz piękne obrazy bądź chcesz podzielić się niesamowitymi historiami ze swojego życia? Zaprezentuj to innym na streamie! Do odważnych świat należy.

 

Zarobki

Najważniejszą kwestią są oczywiście pieniądze. Ile można zarobić na platformie streamingowej? Kwoty, jakie jesteśmy w stanie zarobić, zależą od wielu czynników. Przede wszystkim im więcej widzów, tym lepiej – większa liczba odbiorców generuje większą oglądalność naszego kanału.

Po drugie mamy do dyspozycji reklamy, które udostępniamy naszym widzom, im większa oglądalność reklam, tym lepiej. Po trzecie dzięki temu, że zdobywamy rozgłos w internecie i zyskujemy sławę, możemy otrzymywać oferty od zewnętrznych firm, w celu np. zareklamowania jakiegoś produktu bądź zagrania w grę sponsorowaną.

Po czwarte „donaty”i subskrypcje – są to pieniądze, które otrzymujemy od naszych widzów, w celu pomocy finansowej dla streamera. Ogólna zasada streamowania jest prosta – im więcej odbiorców i ciekawych treści, tym lepiej.

 

Zaangażowanie i wytrwałość

Pamiętajmy jednak, że streamowanie nie będzie efektywne od samego początku. Nie zarobimy porządnych pieniędzy już na samym starcie naszej przygody. Bycie streamerem wymaga od nas ciągłego zaangażowania i wytrwałości. Dopiero po jakimś czasie będziemy w stanie maksymalizować swoje przychody oraz dzięki temu osiągniemy swój cel, czyli streamowanie na pełen etat.

Na początku warto traktować streaming jako pracę dodatkową, dla sprawdzenia swoich sił i umiejętności, a z czasem będziemy się rozwijać oraz będziemy mogli zacząć gromadzić zadowalającą sumę pieniędzy.

 

Autor: Kamil Graczyk

Widok zawartości stron Widok zawartości stron