Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Instruktor fitness – zawód z pasji?

Zastanawiasz się nad idealnym zawodem dla siebie? Jesteś osobą pełną optymizmu, otwartą na doszkalanie się, lubisz być w ruchu, uwielbiasz współpracę z ludźmi? Jeśli na to pytanie choć raz odpowiedź brzmiała „tak”, pomyśl i przyjrzyj się zawodowi, który pozwoli ci na samorealizację, a może na samozatrudnienie.

20161024_Fit_1160.jpg

Chciałabym przedstawić Ci Panią Katarzynę Górną, która jest instruktorką fitness, trenerem personalnym oraz  właścicielką studia fitness w Pelplinie. Jest też osobą młodą, pełną zaangażowania, która zaraża swoją pasją innych i pozwala im uwierzyć, że wszystko jest możliwe.

Pani Kasiu, jak wyglądała pani droga do bycia instruktorką fitness?

Od zawsze lubiłam sport, ukończyłam Wyższą Szkołę Zarządzania  w Gdańsku na kierunku fizjoterapia – specjalność rehabilitacja funkcjonalna, jednak by zostać instruktorką fitness musiałam ukończyć kurs, który uprawnia do bycia instruktorem. Kurs trwa ok. 5 zjazdów, potem jest egzamin. Jednak by dać z siebie jak najwięcej swoim klientom, podnoszę swoją wiedzę poprzez szkolenia specjalistyczne jak. np. step&shape czy pilates. Każda osoba, która planuje swoją karierę w tym zawodzie, jest inna i to ma bardzo duży wpływ na wybierane szkolenia specjalistyczne. Jedni świetnie sprawdzają się w jodze, inni w zumbie. Warto pamiętać, że w tej branży trzeba się ciągle doszkalać i rozwijać.

Czy instruktorem może zostać każdy, czy są jakieś ograniczenia?

Instruktorem może zostać każdy – pod warunkiem, że jest się zdrowym oraz lubi się aktywność fizyczną i pracę z ludźmi.

O czym powinna pamiętać osoba, która chce zostać instruktorem?

Myślę, że najważniejsze w tej pracy jest otwartość na człowieka, umiejętność współpracy z ludźmi oraz empatia i komunikacja. Cenię sobie przede wszystkim profesjonalizm – zawsze trzeba być przygotowanym do prowadzonych ćwiczeń, zawsze trzeba wykonywać ćwiczenia z pełnym zaangażowaniem oraz pasją. To od nas, instruktorów, ludzie powinni otrzymywać wsparcie i energię do działania. Co również wraca do nas poprzez satysfakcję naszych klientów.

Zawód instruktora nie należy do najłatwiejszych. Czego od nas wymaga?

Wymaga od nas przede wszystkim zaangażowania i  pasji, trzeba być cierpliwym, pełnym energii oraz zdeterminowanym w tym co się robi.

Co skłoniło panią do założenia własnej działalności?

Do założenia własnej działalności skłoniło mnie to, że chciałam być sama sobie szefem. Miałam już doświadczenie jako pracownik, jednak jestem osobą kreatywną, w mojej głowie jest mnóstwo pomysłów i to sprawiło, że chciałam je realizować samodzielnie, na własny rachunek. Nie chciałabym być zależna. Kolejnym powodem były oczywiście zarobki, na które sama pracuję. Prowadzenie działalność jednoosobowej nie należy do łatwych zadań, człowiek pracuje całą dobę, jednak jeśli jest to nasza pasja i robimy to, co lubimy, to wszystko staje się łatwiejsze. Początki prowadzenia własnej firmy, zwłaszcza przez pierwsze dwa lata, zawsze bywają trudne, dlatego niezmiernie  ważna jest reklama, opinie zadowolonych klientów, a przede wszystkim radość z uśmiechu wychodzących z zajęć ludzi, którzy wracają ponownie. 

Dziękuję bardzo, pani Kasiu!

Jeśli jesteś aktywny fizycznie, a sport to twoja pasja, zastanów się nad wyborem tego zawodu. Zapoznaj się z lokalnymi studiami fitness czy szkołami, które oferują kursy na instruktorów/trenerów fitness. Jeśli potrzebujesz wsparcia i porady dotyczącej zawodu, sposobu zdobycia odpowiednich kwalifikacji, odwiedź nas już dziś – czekamy na ciebie w Młodzieżowych Centrach Kariery i Punktach Pośrednictwa Pracy.

Nie zwlekaj, zacznij już dziś dbać o swoją karierę!

Autor: Emilia Szafraniec – doradca zawodowy, Młodzieżowe Centrum Kariery w Gniewie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron