Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak dbać o formę zimą?

Krótkie zimowe dni, długie wieczory i niska temperatura za oknami sprawiają, że nasza chęć do jakiejkolwiek aktywności fizycznej gwałtownie spada.

Jak dbac o forme zima

Jednak zimą, tak samo jak wiosną czy latem, ruch jest nam potrzebny, a zima nie powinna być dla nas wymówką przed porzuceniem wszelkich form aktywności fizycznej. Co możemy zatem zrobić, aby zadbać o naszą formę także i o tej porze roku? Wystarczy się po prostu zmotywować, bo możliwości jest wiele.

Ruch na powietrzu…

Przede wszystkim warto wykorzystać możliwości jakie daje nam zima. Lodowisko czy stok narciarski może okazać się świetną zabawą, zwłaszcza gdy zabierzemy ze sobą przyjaciół. Nie musimy posiadać własnego sprzętu, bo zarówno lodowiska jak i stoki narciarskie dysponują wypożyczalniami, w których możemy zaopatrzyć się  w potrzebny nam sprzęt i z niego skorzystać. Dla tych, co nie potrafią jeszcze jeździć na łyżwach czy nartach, tegoroczna zima może być świetną okazją do tego, żeby się nauczyć. 

Jeżeli jednak nie jesteśmy zainteresowani tego rodzaju sportami zimowymi, zawsze pozostaje nam spacer albo popularny ostatnio nordic walking lub ballking, w którym w dłoniach zamiast kijków trzymamy piłeczki, ściskając je mocno w momencie wyrzucania ręki w przód. Pamiętajmy tylko, aby strój dopasować do panujących warunków pogodowych. Niezbędne będą czapki, rękawiczki a także odpowiednie obuwie. Powinno nam być ciepło, ale jednocześnie wygodnie.

A może pod dachem?

Sporty zimowe i spacer to nie jedyne sposoby na aktywność ruchową w chłodne, zimowe miesiące. Dobrym pomysłem są także siłownie i kluby fitness. Posiadają one w swojej ofercie wiele różnych zajęć grupowych, w których każdy znajdzie cos dla siebie. Można także samodzielnie ćwiczyć na wybranym przyrządzie albo skorzystać z opieki trenera i ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Warto skorzystać z tego rodzaju zajęć, zwłaszcza, że wiele klubów ma w cenniku np. możliwość zapłaty tylko za jedne zajęcia, za cały tydzień lub miesiąc, a niektóre kluby oferują promocyjne ceny karnetów miesięcznych.

Równie dobrym sposobem na utrzymanie formy zimą jest pływanie. Od dawna wiadomo, że regularne pływanie poprawia kondycję, ogólny stan zdrowia, a także samopoczucie. Dlatego warto korzystać z tej formy aktywności nawet zimą. Należy jednak pamiętać, aby dokładnie wysuszyć włosy i nie wychodzić na zewnątrz zaraz po wyjściu z szatni.

Ćwiczenia w domu

Osoby które nie chcą lub nie maja możliwości skorzystania z żadnej z tych aktywności mogą ćwiczyć w domu. Dbanie o kondycję w zaciszu domowego ogniska wcale nie musi być nudne. Na rynku dostępnych jest wiele płyt z treningami, a podobne filmiki możemy także znaleźć w internecie. Może warto odkurzyć stojące w kącie zapomniane sprzęty, takie jak steper, orbitrek czy rower stacjonarny. W okresie zimowym to właśnie one powinny stać się naszym sprzymierzeńcem. Dzięki nim, zamiast bezczynnie siedzieć przed telewizorem, będziemy pracować nad naszą kondycją. A jeżeli nie posiadamy takich urządzeń to wystarczy krzesło, mata czy choćby hantle, aby zachować dobrą formę. Istnieje mnóstwo ćwiczeń, do których nie potrzebne są nam żadne specjalne sprzęty, jedynie odrobina chęci.

Zdrowe jedzenie

Oprócz aktywności fizycznej  należy pamiętać o odpowiednim odżywianiu się. Zima sprzyja podjadaniu, zwłaszcza tłustych i ciężko stawnych pokarmów. Jednak nie tędy droga. Zimą, owszem należy jeść ciepłe posiłki, ale nie muszą to być bomby kaloryczne. Na śniadanie można zjeść jogurt lub przygotować owsiankę, na obiad gotowanego kurczak lub pieczoną rybę. Dobrym pomysłem na zimowe dni są aromatyczne zupy. Pamiętać należy oczywiście    o owocach i warzywach. Jako przekąskę można podjadać orzechy, suszone owoce i nasiona. 

Zachowanie odpowiedniej formy zimą wcale nie jest trudne. Wymaga tylko motywacji i chęci. Regularny ruch i dieta oparta na zasadach zdrowego odżywiania pomogą nam przetrwać ten zimowy czas. I pamiętajmy, że ćwiczenia powodują wydzielanie hormonu szczęścia, także nie szukajmy wymówek i zacznijmy działać! 

Autor: Agnieszka Hajduk, CKiW Tarnów


Widok zawartości stron Widok zawartości stron