Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak dobrze wybrac zawód?

Czy wybór zawodu jest trudny? Kosmetyczka, murarz, lekarz, a może naukowiec? Na świecie jest bardzo wiele różnych zawodów, które możemy wykonywać. Jedne są łatwe, a na innych spoczywa ogromna odpowiedzialność.

Jak-dobrze-wybrac-zawod_1160.jpg

Co robić, gdy stajemy przed wyborem swojej ścieżki kariery? Czym warto się kierować wybierając zawód? Przy trafnym wyborze zawodu mogą pomóc: zainteresowania, zdolności, temperament, charakter, system wartości, stan zdrowia.

Już od dziecka wykazujemy zainteresowanie konkretną dziedziną życia. Rozwijanie umiejętności i zainteresowań pomoże rozwijać pasję. Sprawi, że będziemy chcieli zamienić ją w zawód i w ten sposób zarabiać na życie.
 

Planowanie ścieżki zawodowej

Planowanie ścieżki kariery warto rozpocząć na tyle wcześnie, by odpowiednio pokierować nauką oraz zajęciami pozalekcyjnymi, szczególnie na etapie szkoły średniej. To z pewnością pomoże dopasować ścieżkę edukacji pod kątem planowanej przyszłości. Wtedy konkretnie wiemy, co nas interesuje i czym chcielibyśmy zajmowac się w przyszłości.
 

Trafny wybór zawodu gwarancją satysfakcji i zadowolenia z życia

Każdy kto przy wyborze zawodu kieruje się pasją i zainteresowaniami jest szczęśliwy bo robi to, co lubi. Od trafności wyboru zawodu zależy też nasze poczucie satysfakcji, zadowolenia i spełnienia w życiu.
Wybierając zawód warto kierować się nie tylko zarobkami, ale przede wszystkim tym, co nas interesuje i sprawia, że w miejscu pracy czujemy się dobrze!

 

Autor: Daria Jarosz, Hufiec Pracy w Ostrzeszowie

Źródło: opracowanie własne


Widok zawartości stron Widok zawartości stron