Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak mówić o słabych stronach na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nie posiadasz jeszcze doświadczenia w poszukiwaniu pracy, a wkrótce masz pierwszą rozmowę kwalifikacyjną . Próbowałeś się przygotować, ale nowa sytuacja, w której się znalazłeś, jest dla ciebie bardzo stresująca. Na spotkaniu z pracodawcą padnie wiele pytań. Wśród nich chyba jedno z najtrudniejszych: jakie są twoje słabe strony?

20170314_Interview_1160.jpg

Twoje słabe strony

Do swoich wad przyznajemy się niechętnie, szczególnie, kiedy ważą się losy zatrudnienia na danym stanowisku. Przygotowując się do rozmowy warto zwrócić szczególną uwagę na to pytanie, ponieważ rekruter na pewno tego nie pominie. Tylko od ciebie zależy,  jak sobie poradzisz z odpowiedzią.

Jak odpowiadać?

Jest kilka rozwiązań, które pozwolą ci bezpiecznie zmierzyć się z kłopotliwym pytaniem i jednocześnie nie stracić w oczach osoby rekrutującej. Oto one:
1. Wymień takie słabe strony, które w odpowiednich okolicznościach mogą być uznane za zalety.

2.Przedstaw wadę, którą udało ci się już wyeliminować. Warto tutaj wspomnieć o tym, w czym ta cecha ci przeszkadzała, a także jak udało ci się jej pozbyć. To postawi cię w dobrym świetle!
3. Podaj cechę, która jest nieistotna z punktu widzenia pracy, o jaką się ubiegasz. Jest to dobre rozwiązanie, bo odpowiesz na pytanie, a jednocześnie to, co powiesz, nie będzie miało wpływu na wykonywaną przez ciebie pracę i powierzone obowiązki.
4. Spróbuj ominąć niewygodny temat. Odpowiedz, że masz wady jak każdy człowiek, aczkolwiek nie będą one rzutowały i przeszkadzały na stanowisku pracy, na które aplikujesz. Jeżeli masz poczucie humoru, uda ci się sprytnie wybrnąć z odpowiedzi. Do dzieła!

Podczas rozmowy bądź autentyczny i prawdziwy, ale zbytnia szczerość w tym przypadku niekoniecznie może się opłacać. Dlatego tak ważne jest, abyś dobrze przeczytał wymagania na stanowisko pracy, na które aplikujesz i pod tym kątem przygotował odpowiedź na pytanie o twoje słabe strony. Możesz być pewien, że takie pytanie padnie, ponieważ jest często zadawane przez rekruterów. Dzięki niemu pracodawca zdobywa cenne informacje na twój temat.

Pamiętaj, każdy z nas ma wady, ale nie każdy umie je zamienić w zalety. Tobie to się na pewno uda, popracuj nad tym!

Autor: Justyna Misiorek, wychowawca w OSiW OHP w Zamościu


Widok zawartości stron Widok zawartości stron