Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak poprawnie stawiać przecinki, aby nie zgubić sensu zdania?

2023-03-14

Interpunkcja – słowo, które kojarzy się nam głównie z zasadami poprawnego używania kropek, przecinków oraz innych znaków interpunkcyjnych. Często podczas pisania zadaję sobie pytanie: „Gdzie powinnam postawić przecinek?”. Myślę, że ta zagwozdka przytrafia się każdemu z was. Czy przecinek jest nam w ogóle potrzebny?

Przeglądając Internet w poszukiwaniu niezwykłych przykładów na to, jak bardzo niezbędny jest nam „przecinek”, natknęłam się na takie zdanie: „Lubię gotować moją rodzinę i zwierzęta”. Wygląda na to, że ta osoba lubi przygotowywać do jedzenia swoją rodzinę i zwierzęta. Troszkę przerażające. Jednak gdybyśmy użyli przecinka, stworzylibyśmy poprawne zdanie: „Lubię gotować, moją rodzinę i zwierzęta”. W tej sytuacji wszystko jest jasne i zrozumiałe. Zdanie nabiera zupełnie nowego znaczenia.

Czasami, gdy błędnie postawimy przecinek, nasze zdanie może nabrać komicznego wydźwięku. Na przykład: „Kiedy Jaś bawił się, w piaskownicy mama robiła konfitury”. Wyobraźmy sobie tę sytuacje. Dość zabawne! Wystarczy przesunąć przecinek i wszystko nabiera sensu: „Kiedy Jaś bawił się w piaskownicy, mama robiła konfitury”.

 

Co zrobić, aby poprawnie używać znaków interpunkcyjnych?

Istnieje wiele zasad, których warto się nauczyć. Możemy też spróbować wypowiedzieć na głos zdanie, które chcemy napisać. Dlaczego? Podczas mówienia intuicyjnie robimy pauzy w miejscach, w których zazwyczaj jest przecinek. Czasami jednak to nie wystarczy, dlatego warto jest zapamiętać tych kilka zasad interpunkcyjnych, które na pewno przydadzą się nam w życiu.

Pamiętaj:

  • zawsze stawiaj przecinek przed: ale, gdyż, lecz, że, bo, który, ponieważ, więc;
  • przecinek stawiaj również po wyrazach wyrażających okrzyk: ach, hej, halo, o, oj;
  • nie stawiaj przecinka przed: ani, bądź, oraz, lub, albo, niż, tudzież.

 

 

Zwróć uwagę na swoje smsy i wpisy na portalach społecznościowych. Pisząc krótkie wiadomości, ignorujesz zasady interpunkcji. Wydaje ci się, że jest to niepotrzebne, jednak sposób, w jaki tworzysz treści, świadczy o twojej biegłości językowej.

 

Pamiętaj, że twoje wpisy są publiczne, widzi je większość osób korzystających z Internetu. Nie pozwól, aby ktoś robił sobie żarty z twoich postów czy smsów.

 

Autor: Marta Maternia

Przykłady błędów interpunkcyjnych zaczerpnięte z (dostęp sierpień 2016):
http://www.wykop.pl/tag/interpunkcjamaznaczenie/
http://piorem-feniksa.blog.onet.pl/2008/03/19/poradnik-przecinki/
http://zapytaj.onet.pl/Category/006,017/2,10039170,Przed_jakimi_wyrazami_nalezy_stawiac_przecinek.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron