Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak stworzyć dobrą markę osobistą?

Marka osobista jest unikalnym dla każdego połączeniem naszych kompetencji, wiedzy, umiejętności, cech, doświadczenia zawodowego, tworzonego wizerunku i sposobu, w jaki komunikujemy się z innymi. Marki nie da się stworzyć w jeden dzień. Tak naprawdę pracujemy nad nią przez całe życie.

jak-stworzyc-dobra-marke-osobista.jpg

Niemniej jednak można wskazać pewne zasady, które pomogą nam w stworzeniu odpowiednio dobrej marki i zaprezentowaniu jej światu.

Zasada 1

Poznaj samego siebie, swoje mocne strony, osobowość, temperament, wartości, jakim chcesz być wierny i w oparciu, o które będziesz budować markę.

Zasada 2

Pomyśl, co możesz dać światu. W marce osobistej najwięcej zyskuje ten, kto jest nastawiony na dawanie od siebie, a nie tylko branie. Zastanów się jakie problemy pomagasz rozwiązywać innym, co wyróżnia cię na tle konkurencji.

Zasada 3

Określ swoją grupę odbiorców. Odpowiedz sobie na pytanie: komu chcesz służyć pomocą, wykorzystując swoją wiedzę i talenty?

Zasada 4

Daj się poznać innym: bierz aktywny udział w szkoleniach, eventach, konferencjach branżowych.

Zasada 5

Zainwestuj w drobne rzeczy, które pomogą ci stworzyć profesjonalny wizerunek: wizytówki, stopka mailowa, wizerunek w mediach społecznościowych (odpowiedni rodzaj zdjęcia i informacji dostępnych publicznie. Drobne elementy tworzą całość. Nie zapomnij też o pewnej siebie mowie ciała i szczerym uśmiechu.

Zasada 6

Przeglądaj swoje CV i na bieżąco je uzupełniaj, podkreślając zwłaszcza te kompetencje, które są ważne z punktu widzenia pracodawcy.

Zasada 7

Bądź obecny w sieci. Możesz  zacząć prowadzić bloga, dołączyć i aktywnie uczestniczyć w grupach na Facebooku, tworzyć własną sieć kontaktów. 

Zasada 8

Rozwijaj swoją markę, swoje talenty przez nieustanne szkolenia, staże, czytając książki itp.

Zasada 9

Zainwestuj w rozwijanie w sobie takich cech, jak: punktualność, uczciwość, dotrzymywanie słowa, odpowiedzialność, bycie sobą, otwartość, elastyczność. Te cechy pomogą ci stać się osobą godną zaufania.

 

Już dziś zrób pierwszy krok i pomyśl o sobie za kilka lat. Zastanów się jak chcesz być postrzegany, z czym kojarzony. Potem biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, pomyśl, jakie drobne kroki, uczynione już dziś, mogą przybliżyć cię do tej wizji i zrób to. Zapisz sobie wyraźny cel i nie czekaj, aż świat cię odkryje, ale sam pokaż się światu.

 

Autor: Piotr Kapusta – pośrednik pracy w Młodzieżowym Centrum Kariery w Sochaczewie

Źródło: opracowanie własne


Widok zawartości stron Widok zawartości stron