Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak umiejętnie poszukiwać informacji?

Zdobywając informacje poszerzasz wiedzę. Ze względu na ich charakter sięgasz do różnych dziedzin. Należy pamiętać o tym, że każde źródło informacji posiada wady i zalety.

Jak-umiejetnie-poszukiwac-informacji_1160.jpg

Słowo pisane

Niezastąpionym źródłem informacji jest książka. Dostarcza potrzebnych wiadomości
z różnych dziedzin. Encyklopedie, słowniki są niezastąpione, aby znaleźć wyjaśnienie zagadnień, które nas interesują. Podręczniki również mają ogromną zaletę, gdyż są ogólnie dostępne. Można je kupić, wypożyczyć lub korzystać z nich w czytelniach. Jedyną wadą jest to, że zawarte w nich informacje mogą być nieaktualne i trzeba pamiętać, aby korzystać
z najnowszych wydawnictw.

Interesujące dane możesz znaleźć również w czasopismach i codziennych gazetach. Ich zaletą jest to, że wydawane są cyklicznie, przedstawiając aktualne wiadomości. Szeroki wybór tytułów pozwala ci na sprofilowanie informacji pod kątem twoich zainteresowań, znacznie wpływając tym samym na twój intelektualny rozwój.

Internet

Najpopularniejszym źródłem informacji w obecnych czasach jest jednak Internet.
Strony www, fora i blogi. Internet jest ogólnie dostępny. Można w nim znaleźć wiadomości
z różnych dziedzin.Musisz jednak pamiętać o grożących niebezpieczeństwach. W sieci stajesz się rozpoznawalny. Musisz w sposób bardzo ostrożny dysponować swoimi danymi, gdyż może dojść do sytuacji, że zostaną one wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, a ty sam możesz się stać ofiarą przestępstwa. Korzystając z niektórych stron nie jesteś również pewien, kto jest autorem treści na nich przekazywanych. Należy pamiętać, że nie wszystkie informacje zawarte w Internecie są wiarygodne. Umiejętność odpowiedniej ich selekcji jest niezwykle ważna, gdyż pozwala z całej gamy danych zalewających cię z każdej strony, wychwycić to co dla ciebie istotne.

Telewizja

Od ponad 60-ciu lat źródłem informacji jest także telewizja. Kiedyś podstawowe źródło wiadomości i tzw. „okno na świat". Dzisiaj powoli jej siła słabnie, przegrywając walkę
z Internetem. Pojawiające się ciągle nowe stacje TV, oraz inne programy wciąż dostarczają jednak kolejnych porcji informacji. Ogromną zaletą telewizji jest jej ogólnodostępność. Wadą natomiast jest częste występowanie reklam, połączone z długim czasem ich nadawania. Zniechęca cię to do częstego zasiadania przed telewizorem. Częste powtórki programów również mają wpływ na znaczne obniżenie jakości oferty TV.

Radio

Od dawna znanym źródłem informacji jest też radio. Audycje radiowe, które możesz odbierać prawie wszędzie, są ważnym źródłem dostarczania wiedzy o tym, co dzieje się na świecie i nie tylko. Niestety radio nie zaspokaja wszystkich twoich potrzeb w odniesieniu do poszukiwanych informacji, gdyż jego format bywa niekiedy zbyt ogólnikowy.

Zmysły

Bogate informacje dostarczają wszelkiego rodzaju wycieczki, wyjazdy turystyczne, itp. Zwiedzając różne miejsca poznajesz m.in. historię, i najstarsze dzieje. Często najlepiej czegoś osobiście dotknąć, aby przekonać się na własnej skórze, by wyrobić sobie własne zdanie na dany temat.

 

Sposób poszukiwania informacji zależy od wielu czynników, m.in. od twojego wieku, zainteresowań, wykształcenia. Z wiekiem zmienia się też rodzaj i charakter poszukiwanych informacji. Świat nieustannie się zmienia, a razem z nim obieg informacji.

 

Autor: Henryk Szczepanowicz – st. wych. 9-13 Hufca Pracy w Przemyślu

Widok zawartości stron Widok zawartości stron