Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak zaaklimatyzować się w nowej szkole?

2019-09-12

Koniec szkoły podstawowej/gimnazjum i pójście do szkoły średniej to stresujący moment. Jak przystosować się do nowego otoczenia i poczuć się w nim dobrze? Podpowiadamy!

Jeśli zaczynasz właśnie nową szkołę i czujesz się w niej niezbyt pewnie, nie załamuj się – są na to rady.

Pokonanie nieśmiałości

Jeśli należysz do osób nieśmiałych i nie znasz nikogo w nowej klasie, nie masz wyjścia: musisz spróbować przełamać swój lęk. No chyba, że chcesz na dłużej pozostać samotnikiem i odizolować się od grupy. Przyjrzyj się klasie – na pewno jest w niej osoba, do której warto się odezwać, znaleźć wspólny temat.

Strach ma wielkie oczy, ale kiedy się przełamiesz, może okazać się, że wcale nie było tak źle. Przecież w klasie są osoby w twoim wieku, na pewno macie wspólne zainteresowania i znajdzie się wiele pretekstów do rozmowy – można zacząć od takich drobiazgów jak plan lekcji czy praca domowa z jakiegoś przedmiotu.

Koła zainteresowań

Świetnym pomysłem na poznanie nowych osób i swobodne poczucie się w nowej szkole, jest zapisanie się do jakiegoś koła zainteresowań. Sportowe, teatralne, językowe, a może jakieś warsztaty manualne? Nauczyciele na pewno przygotowali kilka ciekawych propozycji. Wspólne zainteresowania łączą – to oczywiste. Na zajęciach dodatkowych na pewno znajdziesz pokrewną duszę, a przynajmniej kogoś, z kim fajnie się gada.

Impreza/wycieczka integracyjna

Większość szkół organizuje pierwszym klasom wycieczki czy imprezy integracyjne. Koniecznie idź na takie wydarzenie! To świetny sposób, by w luźnej atmosferze poznać nowych znajomych ze szkoły. Jeśli w twojej szkolnie nie ma takiego zwyczaju, może wyjdź z inicjatywą? Zaproponuj klasie nieformalne spotkanie po lekcjach – wspólny wypad na pizzę, piknik w parku czy kręgle. Fajnym sposobem na integrację z ludźmi jest zorganizowanie wspólnej akcji – np. zbiórki na rzecz lokalnego schroniska.

Szczera rozmowa

Jeśli masz ogromny problem z nieśmiałością i nie jesteś w stanie samodzielnie zapoznać się z osobami z klasy, porozmawiaj o tym szczerze z kimś dorosłym. Rodzice, wychowawca, pedagog szkolny – mogą stać się dobrymi powiernikami i wspomóc cię w adaptacji w nowej szkole.

Problemy z nauką

Bywa, że po pierwszym miesiącu w nowej szkole zaczynają się kłopoty z nauką. Jeśli pomimo tego, że wcześniej byłeś świetnym uczniem, nie radzisz sobie z materiałem, zaczynasz mieć zaległości i przytłacza cię nadmiar obowiązków, to znak, że nie potrafisz uczyć się systematycznie. Być może na wcześniejszym etapie edukacji wystarczyło tylko uważnie słuchać na lekcji i odrabiać prace domowe, by być prymusem.

Nauczyciele w szkole średniej wymagają często umiejętności samodzielnego przyswajania wiedzy. By problemy z tym nie zniechęciły cię do szkoły, spróbuj uczyć się zadanego materiału systematycznie. Stwórz sobie plan nauki, zapoznaj się z metodami efektywnego uczenia się – mnóstwo informacji na ten temat możesz znaleźć w internecie. Zapytaj nauczyciela o sposoby skutecznej nauki. Nie zniechęcaj się pierwszymi trudnościami!

Nowa szkoła to wyzwanie, najważniejsze jednak, by nastawić się pozytywnie! Wtedy, już po pierwszych dwóch miesiącach, będzie o wiele łatwiej i przyjemniej.

 

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron