Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak zdobyć fundusze na otwarcie własnej firmy (11 sposobów)

2019-05-21

Podstawowym warunkiem do założenia własnej działalności gospodarczej, oprócz predyspozycji przedsiębiorczych kandydata na biznesmena lub bizneswoman, są pieniądze.

Są one potrzebne do założenia firmy, a następnie do rozwinięcia działalności. Jak je zdobyć? Można skorzystać z któregoś z poniższych sposobów.

 1. Dotacja z Powiatowego Urzędu Pracy:  Aby ją otrzymać trzeba spełnić warunki wstępne, wymagane przez podmiot, który takie środki posiada. Wsparcie finansowe może otrzymać osoba bezrobotna, absolwent CIS lub KIS. Kwota dotacji w roku 2019 wynosi 29 182,44 zł. Działalność trzeba prowadzić przez okres 12 miesięcy.

 2. Dotacja z Unii Europejskiej: Wniosek należy złożyć w określonym terminie. Konieczne jest ukończenie szkolenia w zakresie prowadzenia własnej firmy. Maksymalna kwota dotacji to 40 000 zł. Wsparcie pomostowe w kwocie do 1100 zł przeznaczone jest na składki do ZUS, opłaty za wynajem lokalu, itp. 

 3. Mikropożyczka z Unii Europejskiej:  To wsparcie finansowe udzielane przez instytucje finansowe, działające w UE. Maksymalna kwota wynosi 50 tys. zł. i jest ona kierowana do studentów, absolwentów wyższych uczelni oraz pracowników naukowych, którzy są zainteresowani założeniem Własnej Działalności Gospodarczej. Pożyczka jest oprocentowana w wysokości do 8,91% w skali roku i trzeba ją spłacić w terminie 5 lat.

 4. Kredyt bankowy na działalność gospodarczą: Bank zobowiązuje się przekazać ustaloną kwotę na pewien cel oraz czas, a kredytobiorca musi wykorzystać otrzymane środki zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w ustalonym terminie zwrócić pobraną kwotę z prowizją i odsetkami.

 5. Pożyczka społecznościowa:  Pożyczka społeczna – polega na udzielaniu pożyczek przez osoby trzecie z wykorzystaniem serwisów internetowych bez pośrednictwa tradycyjnych instytucji finansowych. Jest to okazja dla osób, które posiadają środki finansowe i chcą je pożyczyć innym osobom, licząc na zyski z prowizji. Najbardziej popularny jest portal www.kokos.pl. Minimalna kwota to 5 tys. zł. maksymalna 25 tysięcy zł. Sami decydujemy ile czasu będziemy ją spłacać a wysokość miesięcznej raty zależy od długości okresu spłaty.

 6. Finansowanie społecznościowe (Crowdfunding):  Specyficzna forma wspierania finansowego różnych działań lub projektów przez osoby zainteresowane tematem. Przedsięwzięcie jest finansowane przez dużo małych, jednorazowych wpłat. Służą do tego platformy internetowe, serwisy społecznościowe i blogi. Najbardziej popularne to: polakpotrafi.pl / wspólnyprojekt.pl.

 7. Konkursy biznesplanów:  Organizacje, firmy, Instytucje finansowe, wyższe uczelnie oraz czasopisma o charakterze biznesowym organizują co pewien czas konkursy na najlepsze biznesplany. Jedyny warunek to wysłanie własnego opracowania.

 8. Aniołowie Biznesu: To osoby prywatne, które posiadają duże doświadczenie w sferze prowadzenia działalności gospodarczej i które inwestują własne oszczędności w nowe powstające firmy, oczekując w przyszłości wysokich zysków.  Wykaz polskich „aniołów biznesu” znajdziemy na stronie www.mamstartup.pl.

 9. Założenie spółdzielni socjalnej:  Fundusz Pracy, będący w gestii PUP pozwala na otrzymanie dofinansowania do spółdzielni socjalnej. Mogą z tego skorzystać także osoby, które chcą dołączyć do działającej już struktury. Warunkiem jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej oraz zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu 2 lata przed złożeniem wniosku.

 10. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości:  To struktura o charakterze biznesowym w której mogą działać studenci i absolwenci wyższych uczelni jako młodzi przedsiębiorcy. Oferowana pomoc polega na wsparciu merytorycznym ekspertów oraz oferuje minimum formalności przy zakładaniu firmy, gdy nie są potrzebne licencje lub zezwolenia.

 11. Znalezienie wspólnika do biznesu: Prowadzenie biznesu z drugą osobą (wspólnikiem) może się okazać bardzo dobrym pomysłem. Wszystkie czynności i obowiązki rozkładają się na dwie osoby. Wspólnik może wnieść do firmy swój kapitał, może też przyczynić się do sukcesu na rynku. Wspólnika można znaleźć wśród znajomych, na biznesowych portalach ogłoszeniowych czy w social mediach (LinkedIN /Goldenline).

Przedstawione możliwości nie wyczerpują całości zagadnienia, jest jeszcze wiele innych możliwości działania. Wszystko zależy od inwencji i zaangażowania osoby, która chce sprawdzić swoje możliwości działania w sferze biznesu.

 

Autor: Zbigniew Rosłoń / Specjalista ds. rozwoju zawodowego CEIPM Rzeszów.

 

Źródło:

1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia

2. http://rzeszow.praca.gov.pl/-/ 921845

3. https://6krokow.pl/

5. https://pro-zysk.pl/pozyczki-spolecznosciowe/

6. https://polakpotrafi.pl/

7. http://www.biznes-firma.pl/

8. http://www.mamstartup.pl

9. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-spoldzielnia-socjalna-dofinansowania-i-wsparcie

10. https://group.soluma.pl/blog,ac99/jak-znalezc-wspolnika-do-prowadzenia-biznesu,1335


Widok zawartości stron Widok zawartości stron