Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak znaleźć pomysł na siebie?

Wielu młodych ludzi zadaje sobie pytanie: jak znaleźć pomysł na siebie? Jak odnaleźć się na rynku pracy, pomimo przerwanej nauki i braku kwalifikacji? Odpowiedź nie jest łatwa. Najważniejsze jest mieć w życiu cel i iść do przodu!

Bez pomyłek, bez porażek, bez błędów, bez nieustannego i niestrudzonego szukania trudno znaleźć swoją drogę. Przynajmniej nie wszyscy znajdują ją łatwo. Niektórzy od zawsze wiedzą czego chcą w życiu, inni muszą sporo nabłądzić. I czasami dokonują z pozoru złych wyborów, ale te też są w życiu nieodzowne.

Z myślą o takich osobach realizowany był przez OHP projekt „Pomysł na siebie”. Uczestnicy w wieku 16-17 lat rozpoczęli swój udział w projekcie od opracowania Indywidualnego Planu Działania, który nakreślił drogę ich dalszego rozwoju. Jednym z pierwszych elementów projektu był także cykl spotkań z psychologiem, który pozwolił na podniesienie poziomu motywacji oraz znalezienie ograniczeń, jakie utrudniały uczestnikom dokonanie pozytywnej zmiany swojego dotychczasowego życia. „Pogubiłam się, udział w projekcie był dla mnie nowym wyzwaniem, wyszłam z domu, dorosłam, chcę więcej od życia.” – mówi Kasia, uczestniczka projektu z Działdowa.

Uczestnicy zdobyli lub podnieśli kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w kursach zawodowych i kursach komputerowych ECDL. Młodzież przeszła szkolenia z zapobiegania agresji oraz wychowania do życia w rodzinie. Zajęcia okazały się bardzo przydatne dla młodych ludzi, gdyż część z nich posiada już własne dzieci, a wzorce zaczerpnięte w domu rodzinnym nie zawsze przygotowały ich do życia.

Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy nabrali pewności siebie, pogłębili swoją wiedzę, nauczyli się nawiązywać nowe kontakty i pracować w grupie, a przede wszystkim znaleźli pomysł na siebie i dalsze życie, które przed udziałem w projekcie było szare, trudne i bez celu.

Autor: Monika Marszak-Reszka – doradca zawodowy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Elblągu

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron