Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jakie studia wybrać: dzienne czy zaoczne?

2019-06-25

Matura zdana, kierunek studiów wybrany. I tu pojawia się pytanie: jakie studia wybrać – dzienne czy zaoczne? Czy studia dzienne są lepsze od zaocznych?

Studia dzienne (stacjonarne)

Nauka na studiach dziennych przypomina naukę w szkole. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Student otrzymuje plan zajęć, wykładów i lektoratów, na które powinien uczęszczać. Największą zaletą jest codzienny kontakt z wykładowcami oraz to, że nauce możemy poświęcić więcej czasu. Tu pojawia się przekonanie, że studia dzienne prezentują wyższy poziom nauki. Racją jest, że na studiach dziennych mamy większą możliwość uczestniczenia w dodatkowych warsztatach czy rozmowach z profesorami podczas ich dyżurów. Dużo łatwiej też zadbać o swoje sprawy administracyjne (urlopy dziekański, stypendia).

Studia to nie tylko wkuwanie i bieganie na zajęcia!

Decyzja o podjęciu studiów dziennych, często wiąże się z wyjazdem do innego (często większego niż nasza miejscowość) miasta. Tam mamy możliwość korzystania ze wszystkich dostępnych dóbr kulturalnych, takich jak kino, teatr, dyskoteki itp.. Po prostu żyć nie umierać i korzystać do woli! Bo w końcu kiedy, jak nie wtedy, gdy jesteśmy młodzi, można żyć bez zobowiązań takich jak praca i rodzina?

A co z pracą? Czy studiując dziennie, można pracować?

Studiując dziennie, trudno pogodzić naukę z pracą. Jednak większość studentów chce dorobić, aby odciążyć swoich rodziców w kosztach utrzymania. Dlatego chwytają się różnych prac dorywczych, głównie w gastronomi. Studiując dziennie, nie mamy raczej szans na podjęcie pełnoetatowej pracy. Jednak gdy ktoś jest bardzo zdetermionowany i postara się zdać egzaminy w przedterminach, może liczyć na dłuższe wakacje, a wtedy ma duże pole do popisu, by dodatkowo dorobić w kraju czy zagranicą.

Studia zaoczne (niestacjonarne)

Na studia zaoczne decydują się osoby, które pracują i chcą pogodzić zatrudnienie z nauką lub osoby, które nie dostały się na studia dzienne. Zazwyczaj zajęcia odbywają się w weekendy co dwa tygodnie. Program na studiach zaocznych jest porównywalny z tym na studiach dziennych. Często wykładowcy zadają studentom pewien zakres materiału, który muszą oni opracować i przyswoić indywidualnie w domu. Większym problemem dla studentów zaocznych jest ograniczona liczba zajęć praktycznych.

Atutem studiów zaocznych jest większa swoboda, wolne dni powszednie, które można poświęcić na pełnoetatową pracę. Jednak aby zdobyć zaliczenie, trzeba znaleźć w sobie upór i determinację, po to, aby samodzielnie opanować materiał z danego przedmiotu. Studia zaoczne wymagają systematyczności oraz dobrej organizacji czasu i dużego samozaparcia.

Ocena, które studia są lepsze – dzienne czy zaoczne, jest kwestią indywidualną. Najważniejszą sprawą jest to, jaki kierunek studiów wybieramy i czy nauka sprawia nam przyjemność i jest zgodna z naszymi zainteresowaniami.

Autor: Małgorzata Harendarz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron