Wydawca treści
Jesteś uczniem lub studentem? Sprawdź, jak można dorobić
Potrzebujesz gotówki, a nie znasz sposobu na jej zarobienie? Jesteś osobą niepełnoletnią i nie wiesz, czy możesz dorobić sobie do kieszonkowego? Wielu młodych ludzi coraz częściej interesuje się pracą dorywczą lub sezonową, dzięki której może zdobyć dodatkowe pieniądze na swoje potrzeby. W tekście znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.
Czym jest praca dodatkowa?
Praca dodatkowa jest formą zatrudnienia, która różni się od typowej umowy o pracę. Podstawowe jej cechy to:
-
ograniczony wymiar godzin – w pełnym etacie praca w tygodniu wynosi 40 godzin, a w przypadku pracy dodatkowej jest to zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu godzin w tygodniu,
-
krótki czas obowiązywania umowy – sami możemy ustalić swój czas pracy,
-
umowa cywilnoprawna – w przypadku dodatkowego zajęcia często zawiera się umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
Nie masz jeszcze 18 lat, więc gdzie możesz pracować?
Praca dorywcza cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak nie wszędzie można ją znaleźć. Najłatwiej zdobyć zatrudnienie jako kasjer, pracownik obsługi hotelu, copywriter, magazynier, w gastronomi, przy zbiórce owoców i warzyw oraz jako osoba obsługująca atrakcje w centrach rozrywki dla dzieci czy roznosząca ulotki.
Gdzie szukać dodatkowego zajęcia?
Można to zrobić poprzez portale ogłoszeniowe, gdzie ukazują się oferty przedsiębiorców, którzy chcą zatrudnić pracowników. Coraz częściej ogłoszenia z propozycjami pracy pojawiają się również w mediach społecznościowych czy witrynach sklepowych. Rozwiązaniem jest także poinformowanie o poszukiwaniu przez nas dodatkowego zajęcia znajomych i rodziny, którzy być może wiedzą o pracodawcy szukającym akurat pracowników.
Jaka praca dla studenta dziennego?
Szansą na dorobienie na studiach jest praca weekendowa lub z grafikiem dostosowanym do naszego harmonogramu zajęć na uczelni, np. jako kelner lub w call center. Warto pomyśleć również o spróbowaniu swoich sił jako korepetytor udzielający pomocy w nauce uczniom szkoły podstawowej lub średniej.
Inną możliwością zarobienia jest praca w supermarketach i magazynach przy inwentaryzacji lub wykładaniu towarów. Dla studentów dobrą alternatywą jest także zatrudnienie się jako opiekun(ka) dla dziecka, co może być ciekawym pomysłem – szczególnie dla tych zainteresowanych pedagogiką i psychologią.
A może wyjazd do pracy z zakwaterowaniem?
Na pracę sezonową z zakwaterowaniem przeważnie decydują się osoby z małych miast. W tego typu zatrudnieniu można znaleźć dużo plusów. Jednym z nich może być możliwość zwiedzania i odpoczynku w nowych miejscach w czasie wolnym. Jednak wybierając tego rodzaju ofertę, należy zwrócić uwagę, czy pracodawca jest osobą godną zaufania.
Praca dodatkowa to szansa na zdobycie pierwszego doświadczenia i nowych kwalifikacji jeszcze w trakcie nauki. Potrafi być dobrą lekcją odpowiedzialności, jednocześnie dając satysfakcję z samodzielnie zarobionych pieniędzy.
Autor: Małgorzata Harendarz
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024
-
Częsta zmiana pracy – za i przeciw
03.10.2024