Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kaletnik - czym się zajmuje i jak nim zostać?

2023-04-12

Ślusarz, fryzjer, kucharz czy sprzedawca to profesje, z którymi stykamy się niemal każdego dnia. Jednak o kaletniku z pewnością mało kto słyszał. Czym zajmuje się ten rzemieślnik? Jak można zdobyć ten zawód? Odpowiedzi znajdziesz w tekście.

Kaletnik to rzemieślnik, który zajmuje się wyrobem oraz naprawą produktów ze skóry, np. torebek, walizek, pasków czy portfeli. Materiał, na którym pracuje to przede wszystkim skóra naturalna, głównie cielęca lub kozia. Jest to zawód znany od wieków i mimo to, że powoli wypierany jest przez masową produkcję i automatyzację to nadal fachowcy są pożądani na rynku pracy.

 

Historia kaletnictwa

Kaletnictwo pojawiło się w średniowieczu. Jest to jedna ze specjalizacji skórnictwa, zajmującego się garbowaniem skór zwierzęcych, aby przekształcić je na przedmioty codziennego użytku, takie jak: buty, ubrania, paski, uprzęże czy siodła.  Kaletnicy, podobnie jak inni rzemieślnicy, zrzeszali się w  cechach - organizacjach, które jednoczyły rzemieślników, podnosiły ich kwalifikacje, a także prowadziły wymianę technologiczną z cechami z zagranicy.

 

Jak zostać kaletnikiem?

Osoby, które chcą pracować w tym zawodzie, kończą szkołę branżową lub technikum na kierunku związanym z kaletnictwem. Jako uczeń szkoły branżowej, część tygodnia spędzisz  na zajęciach praktycznych pod okiem kaletnika-mistrza. W przygotowaniu teoretycznym zetkniesz się z takimi przedmiotami  jak: bezpieczeństwo i higiena pracy, rysunek zawodowy, technologia czy materiałoznawstwo. Po trzech latach nauki w szkole branżowej podejdziesz do egzaminu zawodowego, którego pozytywny wynik potwierdzi zdobytą przez ciebie wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania tego zawodu.

 

Kaletnik – wymagania na stanowisku

Zawód kaletnika to profesja dla osób z pasją i wyobraźnią. Przede wszystkim potrzebne są tutaj zdolności manualne, cierpliwość, dokładność, podzielność uwagi. Rzemieślnik musi liczyć się z ciężką pracą, jednak stworzenie torebki, portfela czy butów według własnego projektu może dać sporo satysfakcji.

 

Ile zarabia kaletnik?

Wynagrodzenie w dużej mierze zależy od doświadczenia i umiejętności, a także od ilości realizowanych zleceń. W Polsce pensja w tym zawodzie utrzymuje się na średnim poziomie. Rzemieślnicy z krótkim stażem pracy i doświadczeniem zarabiają w granicach  3600 zł brutto. Ci, którzy mają dłuższe doświadczenie, doskonalą się i dokształcają, mogą spodziewać się zarobków powyżej 5000 zł brutto.

Z uwagi na fakt, iż zawód kaletnika zalicza się  do grupy zawodów ginących, usługi kaletnicze nie zawsze należą do najtańszych, ale za to często okazują się niezastąpione i bardzo potrzebne. Wiedzą o tym doskonale osoby, które przywiązują się do swoich rzeczy i ze względów choćby sentymentalnych nie chcą ich wymieniać na żadne inne. 

Jeśli chcesz rozwijać swoje zainteresowania, pasje, kreatywność i projektować oraz tworzyć, może warto wybrać właśnie taką ścieżkę kariery zawodowej.

 

 

Autor: Urszula Kazuś- wychowawca HP 15-19 w Słupcy

Źródła:

Christ J. : Kaletnictwo- podręcznik technologii, Państwowe Wydawnictwa Szkolnictwa Zawodowego, 1970

Napora S. : Galanteria ze skóry i tworzyw sztucznych, Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego  i Spożywczego, 1962

Arapow S.G.: Technologia Galanterii Skórzanej, Państwowe Wydawnictwa Techniczne,1952 

https://www.galanteria-renifer.pl/   


Widok zawartości stron Widok zawartości stron