Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kariera - co dla ciebie znaczy to słowo?

2022-09-27

Kariera – słowo popularne, modne i odmieniane dziś przez wszystkie przypadki. Górnolotne, jednak każdy rozumie je inaczej. Co tak naprawdę ono znaczy?

Zgodnie z definicją internetowego słownika języka polskiego PWN, kariera to „zdobywanie coraz wyższej pozycji w jakimś zawodzie lub w jakiejś dziedzinie; przebieg czyjejś pracy zawodowej w ciągu całego życia”.

 

Kariera jako sukces

Spróbujmy rozwinąć to zagadnienie. Kariera to ciągły rozwój, nabywanie nowych umiejętności, nieustanne kształcenie i zdobywanie nowej wiedzy. To również wspinanie się po szczeblach, czyli zajmowanie coraz wyższych stanowisk w hierarchii firmy, inaczej awans. Kariera to także osiąganie wcześniej postawionych celów zawodowych i konsekwentne dążenie do nich.

Kariera to jednak przede wszystkim przebieg twojej pracy zawodowej przez całe życie. To, że zmieniasz zakłady pracy czy przechodzisz do innej branży, zdobywasz nowe doświadczenia, też można określić mianem kariery.

Kariera to prestiż. Można ją rozpatrywać również w kategoriach dowartościowywania się. Dzięki niej można zdobyć uznanie w oczach innych - zaczną się z tobą liczyć.

 

Niezależność finansowa

Mówi się, że dzięki karierze można osiągnąć sukces, spełnić się zawodowo. Kariera wiąże się też z dużymi pieniędzmi i niezależnością finansową, o którą tak naprawdę chodzi większości z nas. Każdy chciałby czuć się bezpiecznie, wiedząc, że może zapewnić odpowiedni byt sobie i swoim najbliższym, nie martwiąc się o to, czy wystarczy od pierwszego do końca miesiąca.

 

Indywidualna sprawa

Wielu chciałoby zrobić karierę, ale dla każdego co innego ona znaczy. Dla kogoś karierą będzie założenie własnej działalności gospodarczej, kto inny uzna, że tylko i wyłącznie stanowiska wysokiego szczebla typu prezes w korporacji można tak określić. W obu przypadkach (na pozór odmiennych) wspólną cechą jest posiadanie wpływu i władza nad innymi – kierowanie ludźmi (podwładnymi).

Nastolatek z kolei stwierdzi, że stworzenie popularnego konta na YouTube’ie czy TikTok’u, cieszącego się odpowiednią liczbą obserwujących, „lajkujących” i subskrybentów to jest dla niego duże osiągnięcie i miarą jego sukcesu.

 

Droga go kariery

Ostatecznie karierę można porównać do drabiny - pięcia się coraz wyżej i zdobywania kolejnych jej szczebli. Najczęściej kariera wiąże się z dużym poświęceniem oraz wytężoną pracą. Droga do jej osiągnięcia może być długa i wyboista, kosztować cię dużo wyrzeczeń. Trzeba pamiętać, że mogą stanąć też na niej osoby, które będą dążyć szybko i za wszelką cenę do celu, po tzw. „trupach”. Nie zważając na morale.

Na pewno jednak warto podjąć wyzwanie i zdobywać kolejne kroki w drodze do osiągnięcia kariery. Niewątpliwie przyniesie ono satysfakcję. Warto jednak pamiętać, by pięcie się po szczeblach kariery nie odbywało się za wszelką cenę, a było poparte szczerym, przemyślanym wyborem oraz etycznym postępowaniem. Bez względu na to, czy szczytem kariery będzie dla ciebie bycie prezesem korporacji czy stolarzem w firmie meblowej – niech to będzie twój własny wybór, który da ci satysfakcję.

 

Autor: Marta Halicka


Widok zawartości stron Widok zawartości stron