Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Klasy patronackie przepustką na rynku pracy

Rynek pracy się zmienia. Pracodawcy szukają osób z konkretnymi kwalifikacjami i często mają problem z pozyskaniem nowych pracowników. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem zawodu i nie wiesz jaką szkołę wybrać, może klasa patronacka to coś dla ciebie?

klasy-patronackie-przepustka-na-rynku-pracy.jpg

Klasa patronacka - co to takiego?

Pracodawcy coraz częściej narzekają na brak rąk do pracy. Firmy mają problem ze znalezieniem wykwalifikowanych fachowców i angażują się w edukację oraz szkolą swoich przyszłych pracowników. W praktyce wygląda to tak, że dana firma obejmuje patronatem, czyli opieką daną klasę głównie ze szkoły zawodowej (branżowej) lub technikum.

Pracodawcy oferują uczniom praktyki szkolne w swoich siedzibach i wyposażają pracownie szkolne w potrzebny sprzęt lub fundują stypendia dla najzdolniejszych uczniów. Młodzież ma możliwość nauczenia się zawodu u konkretnego pracodawcy pod okiem doświadczonych specjalistów. Zdarza się też tak, że klasa jest prowadzona przez firmę. Celem prowadzenia klas patronackich jest wykształcenie pod własne potrzeby dobrze przygotowanego pracownika, który będzie posiadał konkretne umiejętności.

 

Co zyskasz?

Przede wszystkim możliwość nauczenia się zawodu i pewną pracę w przyszłości. Firma inwestuje w Ciebie, by potem mieć przygotowanego do pracy specjalistę. W trakcie nauki możesz skorzystać z dodatkowych zajęć, np. językowych czy uzupełniających szkoleń branżowych. Dzięki temu stajesz się konkurencyjny na rynku pracy i co najważniejsze, kształcisz się w zawodzie deficytowym, poszukiwanym na rynku pracy. Zyskujesz też praktykę zawodową na wysokim poziomie i konkretne umiejętności a w konsekwencji szansę na zatrudnienie w przyszłości.

 

Które zakłady w Polsce prowadzą patronat?

Wiele firm od lat z powodzeniem prowadzi klasy patronackie. Są to firmy oferujące często atrakcyjne zarobki i satysfakcjonującą pracę.

Należą do nich m.in.: MAN BUS Sp. Z o. o., CELSA Huta Ostrowiec Sp. z o. o., EKO Energia Polska, Volkswagen, Peugeot Polska, Mercedes Benz, a ostatnio dołączyła do tego grona Telewizja Polska S.A.

 

Może więc warto?

Dziś na rynku pracy liczą się przede wszystkim kompetencje i konkretny zawód. Rynek pracy potrzebuje dziś fachowców i wykształcenie ogólne już nie wystarcza. Pracodawcy patrzą na konkretne umiejętności i praktykę w zawodzie. Klasy patronackie są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Może więc warto pomyśleć o nauce u przyszłego pracodawcy? Na pewno się to opłaci.

 

Autor: Anna Kuchta – doradca zawodowy Młodzieżowego Centrum Kariery w Kielcach

Źródła:

http://www.rp.pl/artykul/1187525-Klasy-patronackie-w-szkolach-zawodowych-coraz-popularniejsze.html

http://www.edukator.ore.edu.pl/klasy-patronackie-dobra-praktyka-szkole-zawodowej

http://obserwatoriumedukacji.pl/klasy-patronackie-w-szkolach-zawodowych


Widok zawartości stron Widok zawartości stron