Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kotwice kariery, czyli co mną kieruje przy wyborze pracy?

2022-05-10

Zastanawiając się nad wyborem szkoły czy zawodu, warto jest pomyśleć o tym, co w życiu napędza cię do działania, co cię motywuje i jakie wartości wyznajesz.

W poniższym tekście przedstawię ci założenia psychologa Edgara Scheina. Badacz ten określił osiem obszarów, w jakich można odnaleźć to, czego ludzie oczekują od pracy oraz ich główną kompetencję zawodową. Czytając opisy, zwróć uwagę, która kotwica jest ci najbliższa.

 

8 kotwic kariery:

 

Profesjonalizm – potrzeba bycia ekspertem w swojej dziedzinie.

 

Raczej brak dążenia do bycia kierownikiem, ale za to silne poczucie potrzeby podnoszenia swoich kwalifikacji i docenienia za swoje umiejętności.

 

Czego szukać? Dostępu do wiedzy i ciągłego rozwoju, naśladowania najlepszych i posiadania mentora.

 

Co może studzić zapał? Brak możliwości uczenia się, brak wzorców, bylejakość wykonywanych obowiązków i ich niski pozom.

 

Co może być zagrożeniem? Stawianie innym zbyt wysokich wymagań lub odwrotnie: wykonywanie pracy za innych, brak akceptacji jakiegokolwiek błędu i niedokładności w wykonywanych zadaniach.

 

Przywództwo – dążenie do kierowania innymi, wyznaczania zadań.

 

Możliwość kierowania ludźmi oraz odpowiedzialność i współpraca z innymi daje szansę na pracę w różnych organizacjach i branżach, ważne by wpływać na to co się dzieje, móc decydować.

 

Czego szukać? Liderów, od których możesz się nauczyć zarządzania innymi, odkrycia swojego stylu kierowania.

 

Co może studzić zapał? Praca z ludźmi, którzy nie potrafią podejmować decyzji, brak wpływania na rzeczywistość, brak widocznych efektów pracy i doceniania.

 

Co może być zagrożeniem? Branie ciężaru decyzji na siebie i praca w niesamodzielnym zespole, zbyt częste łagodzenie i rozwiązywanie konfliktów innych.

 

Autonomia i niezależność – praca samodzielna i odpowiedzialność za własne działania.

 

Cenna w pracy jest swoboda i brak kontrolowania przez innych.

 

Czego szukać? Samodzielnych stanowisk, zwiększania swojej odpowiedzialności, takiego przełożonego, którego zaufanie będziesz w stanie zdobyć po to, by dał jeszcze więcej samodzielności.

 

Co może studzić zapał? Zależność wyników w pracy nie tylko od siebie, ale też od innych ludzi i czynników, przełożony zbyt mocno kontrolujący wyniki, ale też sposób pracy, zbyt dużo „papierologii” (procedur i biurokracji).

 

Co może być zagrożeniem? Przekonanie o swojej racji i przyjmowanie tylko swojego sposobu pracy za najlepszy, trudność w dostosowaniu się do innych.

 

Bezpieczeństwo i stabilizacja – potrzeba przewidywalności w pracy, lojalność wobec pracodawcy.

 

Poszukiwanie pracy, która jest stabilna, dążenie do zatrudnienia w jednej firmie i na umowie o pracę z jednakowymi obowiązkami i przewidywalnym trybie postępowania.

 

Czego szukać? Jasno określonych oczekiwań co do pracownika, pracy, którą można w pełni zaplanować.

 

Co może studzić zapał? Brak przewidywalności w pracy i częste zmiany, inne osoby, które są nieuporządkowane lub niezorganizowane.

 

Co może być zagrożeniem? Zbyt duża rutyna, postrzeganie przez innych, że jesteś osobą, która jest zadowolona z tego jak jest i nie potrafi dostosować się do zmian.

 

Kreatywność i przedsiębiorczość – potrzeba sprawdzania się w coraz to nowych projektach, podejmowanie inicjatyw, rozwiązywanie problemów, tworzenie.

 

Zmiana jest wpisana w sposób działania, miejsce wykonywania obowiązków, czy też osoby, z którymi pracujemy.

 

Czego szukać? Sposobu przekonywania innych do swoich pomysłów, przestrzeni do myślenia i oceny idei i wizji.

 

Co może studzić zapał? Brak możliwości wykazania się, powtarzanie się spraw, zbyt dużo procedur, krytyka pomysłów.

 

Co może być zagrożeniem? Brak dobrego planu do realizacji pomysłów, postrzeganie przez innych jako osoby, której pomysły są niemożliwe do zrobienia.

 

Usługi i poświęcenie dla innych – chęć pomagania innym jako główne zadanie.

 

Pomaganie innym i świadomość wpływania pozytywnie na drugiego człowieka napędza do działania nawet w roli wolontariusza i bez realnych zysków.

 

Czego szukać? Ustalić i zadbać najpierw o to, co dla ciebie jest ważne, potem porównać to z tym, co jest ważne dla innych, uświadomić sobie i przyjąć to, że wartości i dążenia innych mogą być inne od twoich.

 

Co może studzić zapał? Brak kontaktu z drugim człowiekiem w pracy, zbyt dużo pracy z systemami i dokumentami, brak informacji zwrotnej.

 

Co może być zagrożeniem? Życie życiem innych, przejmowanie się ich problemami, robienie za dużo dla innych i wręcz za nich.

 

Wyzwanie – dążenie do ciągłego sprawdzania się, rywalizacji w celu sprawdzenia jak świetnie sobie poradzę.

 

Pokonywać trudności i podejmować ryzyko na co dzień to właśnie to, jak chcesz funkcjonować.

 

Czego szukać? Możliwości określania sobie limitu czasu na wykonywanie zadań czy realizacji celów, poszukiwanie i porównywanie siebie do innych.

 

Co może studzić zapał? Powtarzalność, brak wyzwań, monotonia, brak możliwości porównania siebie do innych.

 

Co może być zagrożeniem? Wypalenie, stres, postrzeganie przez innych, że nie liczą się dla ciebie ludzie, a tylko wyniki.

 

Styl życia – potrzeba równowagi między różnymi aktywnościami, w szczególności między czasem poświęcanym na pracę i na czasem po pracy.

 

Praca to tylko część dnia, nawet jeśli musiałbyś zrezygnować z wysokich dochodów, to jesteś w stanie wybrać czas spędzony z bliskimi.

 

Czego szukać? Jasnych warunków pracy, ale też określenia tego, jak i ile chcesz pracować.

 

Co może studzić zapał? Brak możliwości realizacji swojej pasji po pracy, przebywanie z osobami, które chwalą się swoim pracoholizmem i podkreślają, jak wiele robią, oczekiwania szefa, że zostanie się po godzinach.

 

Co może być zagrożeniem? Brak odpowiedniego planowania, opinia innych o tym, że jesteś zbyt wyluzowany i mało zaangażowany, bo po pracy zapominasz o niej i robisz zupełnie inne rzeczy.

 

Możesz z tego opisu wywnioskować, która z kotwic jest najbardziej ci bliska lub wykonać test, który pomoże odpowiedzieć na to, co jest twoją kotwicą kariery. Może tylko jedna z nich będzie do ciebie pasować, ale mogą to być dwa lub trzy ważne dla ciebie obszary. Doradcy zawodowi mogą w tym pomóc i razem z tobą przeprowadzą taką analizę.

 

Autor: Katarzyna Wojciechowska, Doradca zawodowy MCIZ CEiPM w Piotrkowie Trybunalski

 

 

Źródła:

https://powermeetings.eu/co-motywuje-nas-do-pracy-kotwice-scheina-3-minuty-czytania-5-minut-test/

https://abk.umed.pl/14938-2/

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron