Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Książki z wielkim miastem w tle

Wakacje wciąż jeszcze trwają. Niektórzy z Was pewnie przynajmniej częściowo spędzają je w mieście. I z myślą o Was przygotowaliśmy kilka propozycji książek, których akcja dzieje właśnie w wielkim mieście.

Na początek – Warszawa

Razem z bohaterami książki „Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego przenosimy się do roku 1960. Krakowskie Przedmieście, Plac Zamkowy, Plac Saski, Ogród Saski to niektóre z miejsc w jakich rozgrywa się akcja. Nauczyciele są przekonani, że uczniowie chodzą do szkoły, by się uczyć. Jednak klasa 8A nie szczególnie uczyć się chce… Ale przecież na każdego nauczyciela musi być jakaś metoda. Tylko starsi koledzy nie koniecznie chcą ją zdradzić… Jeśli chcecie przekonać się, co robią chłopcy, żeby odkryć ten sposób i czy rzeczywiście zadziała on tak jak chcieli – przeczytajcie „Sposób na Alcybiadesa”.

Jeśli jesteście fanami piłki nożnej to sięgnijcie po „Do przerwy 0:1” Adama Bahdaja. Tym razem przenosimy się do powojennej Warszawy. Książka opowiada o perypetiach grupki chłopców pragnących wygrać turniej drużyn podwórkowych w piłkę nożną. Perełka, Mandżaro i Paragon zdobywają szlify piłkarskie pod okiem gwiazdy Polonii Warszawa Wacława Stefanka. Młodzi zapaleńcy muszą przezwyciężać poważne przeszkody, czasem stwarzane przez niezbyt uczciwych dorosłych.
 


Teraz odwiedzimy europejskie miasta

Siedemnastoletnia Ginny otrzymuje w spadku po ukochanej ciotce 13 małych ponumerowanych kopert. W pierwszej znajduje 1000 dolarów i szczegółowe instrukcje, jak kupić bilet lotniczy do Londynu. Kolejną ma otworzyć dopiero na miejscu. Razem z Ginny wyruszycie w podróż po całej Europie. Będziecie odkrywać niezwykłe losy i tajemnice. Tłem dla „13 małych błękitnych kopert” Maureen Johnson są Edynburg, Paryż, Rzym, Amsterdam, zimne fiordy Skandynawii, gorąca plaża na Korfu.

Na koniec przystanek – Chicago

Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność. To pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny – i musi być wyeliminowany… Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jaką tajemnicę skrywa Tris i dlaczego jej odkrycie oznacza dla niej śmierć, sięgnijcie po cykl „Niezgodna autorstwa” Veronicy Roth.

Życzymy Wam przyjemnej lektury!

Autor: Agnieszka Banasik


Widok zawartości stron Widok zawartości stron