Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kto może zarabiać 5 tysięcy zł bez studiów?

Przekonanie, że bez ukończenia studiów nie da się dobrze zarabiać, już dawno przestało być aktualne. Obecnie osoby po technikach, kursach i szkoleniach często zarabiają dużo więcej niż absolwenci szkół wyższych.

Trzeba tylko wiedzieć, jaki zawód wybrać, no i oczywiście mieć do niego pasję i serce, bo jak wiadomo – satysfakcję i najlepsze pieniądze przynosi praca, którą się lubi i wykonuje z przyjemnością.

Dzisiaj prezentujemy zawody nieco kobiece (choć nie wszystkie), których wykonywanie może zapewnić i dobre zarobki i zadowolenie z pracy. Wszystkie są związane z szeroko pojętym wizerunkiem, dobrym samopoczuciem i wyglądem. Ile zarabiają przedstawiciele zawodów, którzy dbają o to, jak się prezentujemy na co dzień?

Fryzjerka to fach, który można zdobyć w szkole zawodowej, technikum lub na specjalistycznym kursie. By się w nim odnaleźć na pewno potrzebny jest talent, ciągłe samodoskonalenie się i bycie na czasie z najnowszymi trendami.

Początkujące fryzjerki tuż po szkole nie mogą liczyć na kokosy, ale te z doświadczeniem (jako mistrz fryzjerski) i dobrą opinią nawet na etacie zarabiają ok. 2500-4000 zł netto.1 Własna fryzjerska działalność może przynieść dochód dużo wyższy, zaczynający się od 3-4 tysięcy złotych, sięgający nawet kilkunastu tysięcy złotych – szerokie widełki wynikają oczywiście z wielu czynników, takich jak lokalizacja, doświadczenie i renoma salonu.

Kosmetyczka to często kolejny adres, pod który panie udają się zaraz po wizycie u fryzjera. I tutaj podobnie: im dłuższy staż pracy, większe doświadczenie, liczniejsze kursy, tym lepiej taka kosmetyczka zarabia. Te polecane, do których klientki umawiają się w kolejkę, zarabiają nawet 2000-4000 zł netto miesięcznie.2 Dodatkowo kosmetyczka może dorobić po godzinach, np. wykonując makijaże ślubne lub różne usługi pielęgnacyjne w domu klientki.

Osobista stylistka (ang. personal stylist, personal shopper) to stosunkowo młody zawód, ale cieszący się także w Polsce coraz większą popularnością. Doradca stylu uczy, jak powinniśmy się ubierać, jakie ubrania kupować w zależności od naszej sylwetki, wieku, charakteru i tego, czym się zajmujemy. Dlatego jeśli masz smykałkę szafiarki i talent do stylizowania, po odpowiednich kursach i kilku latach doświadczenia, możesz zacząć zarabiać w tysiącach, bo pojedyncza porada stylistki trwająca ok. 2-4 godziny kosztuje pomiędzy 150-400 zł.3

Trener personalny to kolejny fachowy doradca, który pomoże sprawić, że zmieścimy się w tych wszystkich pięknych ubraniach, zakupionych z osobistą stylistką. Personalni trenerzy mogą zarabiać naprawdę dobre pieniądze, ale wszystko zależy od lokalizacji i opinii danego instruktora. Najlepsze zarobki w tej branży są oczywiście w dużych miastach, takich jak Warszawa, gdzie godzina treningu z trenerem personalnym kosztuje do 150 zł, a najlepsi trenerzy zarabiają nawet 8000 zł netto miesięcznie, oczywiście prowadząc własną działalność. Ale i początkujący trener może liczyć na ok. 50 zł za godzinę.4

Dietetyk to rozchwytywany ostatnio zawód, także wiążący się z poprawą naszego zdrowia i wizerunku. Początkujący dietetycy po technikum czy kursie nie mogą liczyć na ogromne zarobki, bo będą oscylowały one w okolicach 1500-2000 zł netto (zwłaszcza w instytucjach publicznych),5 ale już bardziej doświadczony specjalista, zajmujący się zdrowym odżywianiem i pracujący na własny rachunek może uzyskiwać dochód w kwocie 3000-4000 zł netto miesięcznie.6

Masażysta z pewnością przyczynia się do poprawy wizerunku poprzez polepszenie nastroju i stanu zdrowia. A przy okazji może sporo zarobić. Jeśli więc myślałeś o technikum masażu lub kursie i wydaje ci się, że odnalezienie się w tym zawodzie nie sprawiłoby ci problemu, jest to wciąż pożądana na rynku pracy profesja. Masażysta zatrudniony w firmie (np. w hotelu, spa, poradni fizjoterapeutycznej) będzie zarabiać ok. 1500-2300 zł netto – niby niewiele, ale częste w tym zawodzie napiwki mogą podwyższyć zarobki nawet o 1000 zł miesięcznie. Dodatkowo można dorabiać w domu, po godzinach, biorąc za masaż 50-100 zł.7

Wszystkie powyższe zawody udowadniają, że nie trzeba kończyć studiów, by mieć satysfakcjonujące i dobrze płatne zajęcie. Jednak mylisz się, jeśli myślisz, że od razu po technikum, zawodówce czy odpowiednim kursie zaczniesz zarabiać kokosy jako fryzjer czy stylista.

Dopiero cierpliwe zdobywanie doświadczenia, nieustanne dokształcanie się, praca nad nowymi umiejętnościami oraz konsekwentne dążenie do celu może sprawić, że w ciągu kilku lat będziesz zadowolonym z życia i pracy masażystą lub trenerem personalnym. Nic nie jest niemożliwe, pod warunkiem, że chcemy na to zapracować!

Autor: Joanna Buharewicz

Źródła:
1 http://www.careego.pl/1216/zawod-fryzjer/
2 http://www.careego.pl/1109/salon-kosmetyczny/
3 http://wynagrodzenia.pl/artykul.php/wpis.2610
http://sekretytrenera.pl/ile-zarabia-trener-personalny/
http://www.careego.pl/1726/zawod-dietetyk/
6 http://www.careego.pl/1732/dietetyk-wlasna-poradnia/
7 http://www.sprawdzprace.pl/artykuly/recenzje-zawodow/bezstresowy-zawod-rozmowa-z-masazysta,5/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron