Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Metody poszukiwania pracy - część 1

W społeczeństwie można usłyszeć wiele opinii na temat problemu ze znalezieniem pracy. Jedni twierdzą, że ofert pracy jest dużo, inni zaś mówią, że jest ich „jak na lekarstwo”. Jak jest naprawdę?

W rzeczywistości te dwa stanowiska przeplatają się ze sobą, przez co można stwierdzić, że ofert pracy jest wiele, ale nie wszystkie satysfakcjonują pracownika i nie spełniają jego osobistych preferencji. Więc rodzi się pytanie, czy lepiej czekać na dobrą dla nas pracę, czy raczej „brać to, co dają”? Należy pamiętać o dynamizmie rynku pracy, który wyraża się choćby w tym, że tam, gdzie aktualnie nie ma miejsc pracy za chwilę mogą się pojawić. Więc wybór proponowanych ofert pracy należy zawsze do nas.

Bez względu na formę zatrudnienia i charakter pełnionych usług jakie zamierzamy realizować w nowej pracy, najpierw musimy przygotować swój życiorys (CV) oraz list motywacyjny, gdyż bez tych dokumentów praktycznie nie mamy możliwości ubiegania się o jakąkolwiek pracę.

Jest wiele metod szukania pracy, można je podzielić na formy aktywne i pasywne.

Formy pasywne charakteryzują się tym, iż to my odpowiadamy na ofertę pracy przedstawianą przez pracodawcę. Formy aktywne natomiast określają samoistne wyszukiwanie pracodawców i składanie im swoich ofert podjęcia pracy.

Formy pasywne to m. in.:

  • Ogłoszenia prasowe - warto pamiętać aby skontrolować ,,pochodzenie"  ofert pracy, czy źródło to jest miarodajne, wiarygodne i przedstawia tylko sprawdzone ogłoszenia. Bardzo wiele gazet ma rubryki, w których pracodawcy zamieszczają informacje o wolnych miejscach pracy pod hasłem „dam pracę" lub „praca". Warto regularnie czytać te ogłoszenia i wybierać odpowiednie dla siebie oferty. Ogłoszenia rekrutacyjne umieszczają dzienniki ogólnopolskie takie jak: „Gazeta Wyborcza", „Rzeczpospolita", „Dziennik Polski", które mają specjalne dodatki ogłoszeniowe.
  • Strony internetowe zawierające oferty pracy - funkcjonuje obszerny katalog stron internetowych związanych z tematyką zatrudnienia. Internet jest bezcennym źródłem pozyskiwania informacji. Warto również skorzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy. CBOP to wspólna baza urzędów pracy, w której prezentowane są informacje o aktualnych ofertach pracy, propozycjach staży z urzędu i przygotowaniu dorosłych, a także ofertach pracy pracodawców krajowych, którzy poszukują pracowników. Ochotnicze Hufce Pracy  wkrótce również będą zamieszczać pozyskane oferty pracy w Centralnej Bazie Ofert Pracy.
  • Radio, telewizja są mediami, które na swoich stronach internetowych udostępniają oferty pracy oraz podają informacje o zbliżających się Targach Pracy w danym regionie. Najczęściej ogłoszenia te pojawiają się w lokalnych stacjach radiowych, telewizyjnych często kablowych.
  • Zawodowi pośrednicy pracy, którzy poszukują pracy dla innych i kontaktują ich z pracodawcami poszukującymi pracowników. Miejsca gdzie można znaleźć zawodowych pośredników to: Powiatowe Urzędy Pracy, Młodzieżowe Biura Pracy OHP, Akademickie Biura Karier posiadające certyfikat pośrednictwa pracy, Certyfikowane Agencje Zatrudnienia  zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ).

Właśnie w takich miejscach najlepiej jest szukać ofert pracy i porad specjalistów w dziedzinie poszukiwania pracy.

Informacji o aktywnych metodach poszukiwania pracy szukaj w drugiej części artykułu.

Autor: Jolanta Wajs, pośrednik pracy MBP Kielce


Widok zawartości stron Widok zawartości stron