Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Metody poszukiwania pracy - część 2

Jest wiele metod szukania pracy, można je podzielić na formy aktywne i pasywne.

Formy pasywne charakteryzują się tym, iż to my odpowiadamy na ofertę pracy przedstawianą przez pracodawcę. Formy aktywne natomiast określają samoistne wyszukiwanie pracodawców i składanie im swoich ofert podjęcia pracy.

Formy aktywne to:

  • Kontakty osobiste to bezpośrednie spotkanie z pracodawcą, który daje nam możliwość rozmowy z osobą odpowiedzialną za zatrudnienie i uzyskanie rzetelnych informacji dotyczących możliwości podjęcia pracy. Mamy też szansę wykazać się dobrym pozytywnym wrażeniem, a tym samym zwiększyć swoje szanse. Poszukując pracy warto też pomyśleć o praktykach, stażach, pracy na zastępstwo. Można zapytać znajomych, przyjaciół, rodzinę, czy ich pracodawca nie poszukuje nowych pracowników, czy nie zwolnił się jakiś etat w ich firmie.
  • Własne ogłoszenia warto umieszczać w prasie, radiu, na tablicach ogłoszeń. Najlepiej, żeby było krótkie i komunikatywne. Ważne, żeby określić swoje cechy jako kandydata, a także określić, jakiego rodzaju pracy szukamy oraz podać dane kontaktowe.
  • Własna oferta może występować w formie pisemnej bądź bezpośredniego kontaktu z pracodawcą. Pierwszym etapem w tej metodzie jest przygotowanie listy firm, które mogą mieć wolne etaty  i wysłanie dokumentów aplikacyjnych. Branżowy spis firm można znaleźć pod adresem: www.pkt.pl, lub www.infofirmy.com.pl. Zasadniczym celem tej metody jest nawiązanie  kontaktu z potencjalnym pracodawcą. Należy pamiętać aby dokładnie określić jakiego rodzaju pracy poszukujemy i opracować ogłoszenie zawierające informacje, które pomogą nam znaleźć zatrudnienie w konkretnej dziedzinie. Również należy rozważyć możliwość pracy poza obecnym miejscem zamieszkania.
  • Targi pracy, na których można poznać firmy posiadające wolne miejsca pracy. Jest to bezpośredni kontakt między pracodawcami a poszukującymi pracy. Targi to doskonała okazja by zdobyć szersze informacje o wymaganiach poszczególnych pracodawców oraz możliwościach zatrudnienia. Podczas rozmów z pracodawcami można zostawić swoje CV, a także można umówić się na konkretny termin rozmowy kwalifikacyjnej.

To tylko niektóre z porad dotyczących metod poszukiwania zatrudnienia. Warto pamiętać, że w dużej mierze to od nas zależy, jaką pracę znajdziemy. Poszukiwanie dobrej pracy to pracochłonny, długi proces, wymagający dużo wytrwałości, ale najważniejszy jest końcowy efekt – czyli upragniona i wymarzona praca.

Autor: Jolanta Wajs pośrednik pracy MBP Kielce

Źródło:
Poradnik dla młodzieży pt. "Nie daj się zaskoczyć" wydany przez OHP, opracowany przez doradców zawodowych Młodzieżowego Centrum Informacji Zawodowej i doradców zawodowych ze Szkolnych Ośrodków Kariery w Białej Podlaskiej
Informacje ze strony www.pup-gostynin.pl/zalacznik/id/708


Widok zawartości stron Widok zawartości stron