Wydawca treści
Moja niedoskonałość to moja siła!
Choć dobrze wiemy, że nikt nie jest doskonały, to właśnie tacy chcielibyśmy być. Ile razy powtarzaliście sobie, że jesteście „niewystarczająco” inteligentni, odważni, wysportowani, zabawni, czy też „za bardzo” wrażliwi, niecierpliwi, skryci?
Pewnie często. Pamiętajcie jednak, że ten rodzaj myślenia wpędza w kompleksy i obniża samoocenę. Dlatego może warto pomyśleć o sobie zupełnie inaczej?
Warto spojrzeć na siebie z innej perspektywy, aby móc ocenić, co tak naprawdę jest moją słabością. Ile z moich cech to faktycznie wady, a ile mogę wykorzystać na swoją korzyść i rozwijać w przyszłości? Uświadomienie sobie swoich słabości przede wszystkim daje nam szansę rozpocząć pracę nad sobą. Ale nie zapominajmy, że nie każdą naszą wadę należy traktować jak wroga i eliminować. Część z naszych tak zwanych „słabszych stron” może być naszą siłą napędową, która czyni nas jedynymi w swoim rodzaju, a przez to cennymi osobami. Ta różnorodność wśród ludzi jest niezwykle ważna i potrzebna. Ludzie nieidealni są prawdziwi. A to co Cię wyróżnia, to właśnie Twoja siła. Dlatego to, co przede wszystkim należy zrobić ze swoimi „wadami”, to zaakceptować je jako część siebie i dalej robić swoje!
Niedoskonałość motorem napędowym kariery
Świadomość swojej unikatowości, ze wszystkimi zaletami, ale i niedoskonałościami właśnie, pomoże Ci z jednej strony w byciu szczęśliwszym w życiu codziennym, a z drugiej, niewątpliwie przyda się w planowaniu kariery edukacyjno-zawodowej. Kariera to droga rozwoju zawodowego, ale droga ta będzie odpowiednia, jeśli wybierzesz ją samodzielnie. Doradcy zawodowi z Mobilnych Centrów Informacji Zawodowej pomagają młodym ludziom w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej i w trakcie swoich zajęć kładą ogromny nacisk na indywidualne spojrzenie na karierę.
Oczywiście sytuacja na rynku pracy jest niezwykle istotna, ale sukces w danym zawodzie osiągać będą ci, którzy są dobrymi fachowcami, ci którzy rozwijają swoje zainteresowania, poszerzają wiedzę i przede wszystkim ci, którzy wybierają zawód zgodnie z predyspozycjami. A na predyspozycje zawodowe składają się miedzy innymi cechy osobowości, zarówno „pozytywne” jak i „negatywne”. Każdy z nas jest inny: jedni stanowczy, przebojowi, inni cisi i łagodni, bywają spontaniczni improwizatorzy i ci, którzy wszystko dokładnie planują. Które z tych cech są słabością, a które siłą? Od nas samych zależy, jakie znaczenie im nadamy i czy będą one siłą napędową naszej kariery, czy kulą u nogi.
Nieperfekcyjne znaczy prawdziwe
Doradcy zawodowi z Mobilnych Centrów Informacji Zawodowej, oprócz zajęć z planowania ścieżki edukacyjno-zawodowej, pomagają młodzieży trenować kompetencje miękkie, w tym sprawną komunikację, autoprezentację, czy umiejętność budowania pewności siebie. W czasie zajęć z młodzieżą okazuje się, że osoby postrzegane jako pewne siebie nie zawsze są idealne i perfekcyjne pod każdym względem. Osoby pewne siebie, to przede wszystkim te, które akceptują swoją odrębność, potrafią śmiać się ze swych niedoskonałości i doceniać je jako nieodłączny element własnego „ja”. Osoby nieperfekcyjne, które potrafią podejść do siebie z dystansem, odbierane są przez otoczenie bardziej pozytywnie, bo to, w przeciwieństwie do internetowej fikcji i wszechobecnego retuszu, oznacza, że są prawdziwe.
Zapamiętajcie: „Pozwolenie sobie na bycie niedoskonałym jest wolnością bycia sobą – kimkolwiek jesteśmy.”
Autor: Anna Rząca - doradca zawodowy, Mobilne Centrum Informacji Zawodowej w Toruniu
Źródło: Joanna Wrześniowska, Niedoskonali, wolni, szczęśliwi, "Charaktery" 2015, nr 6, s. 18-26
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024