Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nie masz pomysłu na ferie zimowe? Podejmij wyzwanie - pracuj!

Podczas ferii zimowych młodzież będzie miała okazję odpocząć od książek, zeszytów, lekcji i szkolnych murów. Jednakże odpoczynek w ferie nie musi oznaczać tylko błogiego leniuchowania. Czas wolny, który jest do dyspozycji można spędzić aktywnie. Po wielomiesięcznym zakuwaniu wskazana byłaby zmiana otoczenia, wyjazd, uprawianie sportów czy też nabywanie nowych doświadczeń. Sprzyjającym rodzajem aktywności i tym samym odpoczynkiem od wysiłku intelektualnego byłaby z pewnością dorywcza praca w tym okresie.

Nie-masz-pomysłu-na-ferie-zimowe_1160.jpg

Co nas motywuje?

Podjęcie tymczasowej pracy w pewnym stopniu zaspokoi nasze potrzeby finansowe. Ponadto  zajęcie, które wymaga przyjęcia postawy odpowiedzialności, pozwala zrozumieć,  jak istotną wartością w życiu człowieka jest praca.. To, że podjęliśmy pierwszą tak odpowiedzialną w życiu inicjatywę, dodatkowo  zwiększy naszą pewność siebie, a przy kolejnej próbie będziemy mogli wykazać się już doświadczeniem.

Oczywiście nie należy zapomnieć o tym, że ferie to także odpoczynek. Kilka dni relaksu zregeneruje organizm i przygotuje na kolejne kilka miesięcy nauki.

 

Gdzie młodzież może sobie dorobić?

Najczęściej młodzież znajduje zatrudnienie w marketach  przy wykładaniu towaru lub podczas inwentaryzacji, kolportażu ulotek, pracy na magazynie. Warto pracodawcy wspomnieć o posiadaniu statusu ucznia/studenta  i  aktualnych badaniach Sanepidu, wymaganych zwłaszcza w pracach związanych z gastronomią czy też w marketach, gdzie mamy do czynienia z żywnością.

Młodzi nie mający jeszcze odpowiedniego wykształcenia najwięcej ofert pracy znajdą w handlu (kasjer), gastronomii (pomoc kuchenna),  przy obsłudze klienta, wszelkich pracach pomocniczych.

 

Na co należy uważać?

Jeśli zdecydowaliśmy się na podjęcie pracy na ferie w jakimś przedsiębiorstwie, postarajmy się wyegzekwować umowę. Jeśli jednak  ma to być praca dorywcza wykonywana na rzecz  osób prywatnych (np. pilnowanie dziecka, opieka nad zwierzęciem), najlepiej umówić się z „pracodawcą" na dniówki lub wypłacanie określonych kwot po wykonaniu każdej usługi.

Warto pamiętać by być ostrożnym przy podejmowaniu pracy, która polega na przykład na opiece  nad mieszkaniem podczas nieobecności właścicieli. Lepiej zapobiegać sytuacji, w której można zostać  oskarżonym o zniszczenie lub przywłaszczenie jakiejś rzeczy.

 

Jak znaleźć pracę na ferie?

Jeśli mieszkamy w dużym mieście, możliwości jest mnóstwo. Ogromnym źródłem informacji, zarówno dla szukających pracy jak i pracodawców, jest  Internet. Najlepiej zamieścić swoje ogłoszenie na jakimś popularnym lokalnym portalu informując co potrafimy lub możemy robić oraz w jaki sposób można się z nami skontaktować.

Możemy także zgłosić się do biura pośrednictwa pracy, których aktualnie na rynku funkcjonuje pokaźna ilość. Agencje pracy tymczasowej posiadają propozycje pracy, z których warto skorzystać.

Idealnym miejscem, gdzie można także znaleźć interesujące oferty są Młodzieżowe Biura Pracy OHP, które funkcjonują w każdym większym mieście oraz wielu mniejszych miejscowościach. Biuro w swojej lokalizacji znajdziesz na stronie  www.ohp.pl, w zakładce informacje adresowe.

Oferty pracy dostępne są dla młodzieży od 16 roku życia (w przypadku osób niepełnoletnich potrzebna będzie zgoda rodzica). Ich wykaz znajdziesz na stronie www.mbp.ohp.pl, wybierając w zakładce interesujący Cię region. W każdej ofercie wskazany jest adres jednostki i numer telefonu, gdzie można dopytać o szczegóły.

Powodzenia!

 

Autor: Monika Dziedzic, pośrednik pracy MBP Bielsko-Biała


Widok zawartości stron Widok zawartości stron