Wydawca treści
Nie masz pomysłu na ferie zimowe? Podejmij wyzwanie - pracuj!
2024-01-09
Podczas ferii zimowych młodzież będzie miała okazję odpocząć od książek, zeszytów, lekcji i szkolnych murów. Jednakże odpoczynek w ferie nie musi oznaczać tylko błogiego leniuchowania. Sprzyjającym rodzajem aktywności i tym samym odpoczynkiem od wysiłku intelektualnego, byłaby z pewnością dorywcza praca w tym okresie.
Co nas motywuje?
Podjęcie tymczasowej pracy w pewnym stopniu zaspokoi nasze potrzeby finansowe. Dodatkowo to, że podjęliśmy pierwszą tak odpowiedzialną w życiu inicjatywę, zwiększy naszą pewność siebie, a przy kolejnej próbie będziemy mogli wykazać się już doświadczeniem.
Oczywiście nie należy zapomnieć o tym, że ferie to także odpoczynek. Kilka dni relaksu zregeneruje organizm i przygotuje na kolejne kilka miesięcy nauki.
Gdzie młodzież może sobie dorobić?
Najczęściej młodzież znajduje zatrudnienie w marketach przy wykładaniu towaru lub podczas inwentaryzacji, kolportażu ulotek, pracy na magazynie. Warto pracodawcy wspomnieć o posiadaniu statusu ucznia/studenta i aktualnych badaniach Sanepidu, wymaganych zwłaszcza w pracach związanych z gastronomią czy też w marketach, gdzie mamy do czynienia z żywnością.
Młodzi nie mający jeszcze odpowiedniego wykształcenia najwięcej ofert pracy znajdą w handlu (kasjer), gastronomii (pomoc kuchenna), przy obsłudze klienta oraz wszelkich pracach pomocniczych.
Zobacz, jakie oferty możesz znaleźć w naszej wyszukiwarce pracy.
Na co należy uważać?
Jeśli zdecydowaliśmy się na podjęcie pracy na ferie w jakimś przedsiębiorstwie, postarajmy się wyegzekwować umowę. Jeśli jednak ma to być praca dorywcza wykonywana na rzecz osób prywatnych (np. pilnowanie dziecka, opieka nad zwierzęciem), najlepiej umówić się z „pracodawcą" na dniówki lub wypłacanie określonych kwot po wykonaniu każdej usługi.
Warto pamiętać, by być ostrożnym przy podejmowaniu pracy, która polega na przykład na opiece nad mieszkaniem podczas nieobecności właścicieli. Lepiej zapobiegać sytuacji, w której można zostać oskarżonym o zniszczenie lub przywłaszczenie jakiejś rzeczy.
Jak znaleźć pracę na ferie?
Jeśli mieszkamy w dużym mieście, możliwości jest mnóstwo. Ogromnym źródłem informacji, zarówno dla szukających pracy, jak i pracodawców, jest Internet. Najlepiej zamieścić swoje ogłoszenie na jakimś popularnym lokalnym portalu, informując, co potrafimy lub możemy robić oraz w jaki sposób można się z nami skontaktować.
Możemy także zgłosić się do biura pośrednictwa pracy, których aktualnie na rynku funkcjonuje pokaźna ilość. Agencje pracy tymczasowej posiadają propozycje pracy, z których warto skorzystać.
Idealnym miejscem, gdzie można także znaleźć interesujące oferty są Młodzieżowe Biura Pracy OHP, które funkcjonują w każdym większym mieście oraz wielu mniejszych miejscowościach. Biuro w swojej lokalizacji znajdziesz na stronie w naszej wyszukiwarce jednostek.
Oferty pracy dostępne są dla młodzieży od 15 roku życia (w przypadku osób niepełnoletnich potrzebna będzie zgoda rodzica). W wyszukiwarce możesz je sortować według regionu. W każdej ofercie wskazany jest adres jednostki i numer telefonu, gdzie można dopytać o szczegóły.
Powodzenia!
Autor: Monika Dziedzic, pośrednik pracy MBP Bielsko-Biała
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024