Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nie ogarniasz? Zarządzaj czasem techniką Pomodoro!

2018-09-18

Jedną z prostszych i skuteczniejszych metod zarządzania czasem, która w znaczny sposób może ułatwić realizację zadań oraz wyznaczonych celów, jest technika Pomodoro.

Jej pomysłodawca – Włoch Francesco Cirillo – zaczerpnął tę nazwę od kuchennego czasomierza w kształcie pomidora.

Na czym polega Pomodoro?

Techniką Pomodoro wykonujesz określone zadania w pełnym skupieniu przez 25 minut. W pierwszej kolejności opracuj listę zadań, które chcesz wykonać, zaczynając od tych najważniejszych oraz przygotuj czasomierz w formie budzika bądź aplikacji.

Ustaw go na jedno tzw. Pomodoro, czyli 25 minut i przystąp do realizacji pierwszego zadania, starając się nie rozpraszać i na tyle skoncentrować aby, ukończyć je w całości. Kiedy zadzwoni budzik, zrób 5 minut przerwy. Jeśli w tym czasie uda Ci się ukończyć zadanie, wykreśl je z listy, jeśli nie, wróć do niego ponownie. Ważne jest, aby po 4 takich cyklach przejść na dłuższą przerwę piętnasto-trzydziestominutową, w trakcie której oderwiesz się od pracy i zrelaksujesz.

A zatem jeszcze raz! By skorzystać z techniki Pomodoro:

  • Stwórz listę zadań do zrobienia.
  • Wybierz urządzenie do odmierzania potrzebnego czasu.
  • Ustaw urządzenie na 25 minut i rozpocznij pracę.
  • Zrób pięciominutową przerwę po każdym cyklu pracy.
  • Po 4 cyklach pracy zrób piętnasto-trzydziestominutową przerwę.
  • Bądź konsekwentny w działaniu!

Pamiętaj, możesz stosować tę metodę z powodzeniem tylko wtedy, jeśli będziesz zdyscyplinowany, konsekwentny w działaniu oraz będziesz unikać rzeczy i czynności, które mogą cię zdekoncentrować i odwrócić twoją uwagę od wykonywanej pracy.

Dlatego przed przystąpieniem do pracy przygotuj wszystko, co niezbędne. Najlepszym sposobem na to, by nic nie odwróciło twojej uwagi, jest odsunięcie od miejsca pracy wszelkich przedmiotów niezwiązanych z wykonywaną czynnością oraz wyłączenie telefonu komórkowego. W trakcie 25 minut skup się maksymalnie na pracy. Z początku może być to trudnym zadaniem, ale z czasem wyrobisz w sobie nawyk skupiania się na powierzonym ci zadaniu.

Zarządzaj dobrze swoim cennym czasem

Czas nieustannie płynie – nie da się go cofnąć ani zatrzymać, a przez brak odpowiedniej organizacji nie zawsze udaje nam się zrealizować to, co sobie zaplanowaliśmy. Właśnie dlatego warto szukać gotowych pomysłów na zarządzanie sobą i swoimi zadaniami w czasie. Pomyślisz sobie: „Ale przecież to tylko praca domowa / projekt na zaliczenie – nic ważnego, jeśli nie uda mi się zrobić tego na czas.”

Mylisz się! Pamiętaj, że to w twoich rękach leży twoja przyszłość. To, w jaki sposób kierujesz sprawami (im jesteś starszy, tym sprawy stają się coraz ważniejsze), w znacznym stopniu wpływa na jakość życia. Zorganizowanej osobie lepiej jest funkcjonować w każdej dziedzinie. Pamiętaj również, że każdą technikę możesz dostosować do swoich potrzeb.

Bardzo prawdopodobne, że przy użyciu techniki Pomorodo zaczniesz efektywniej realizować zadania. Jeśli tylko spróbujesz!

Autor: Urszula Drogoń, specjalista ds. rozwoju zawodowego w OSZ Strzyżów

Źródła:

https://produktywnie.pl/1998/technika-pomodoro-najprostsza-metoda-zarzadzania-czasem/

https://geekwork.pl/co-to-jest-technika-pomodoro/

http://zdyscyplinowany.pl/technika-pomodoro-poprawa-produktywnosci-25-minut/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron