Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Nietypowa praca: ankieter

2019-04-29

Widzisz w internecie ogłoszenia dotyczące pracy ankietera? Sprawdź, czego możesz się spodziewać i jakich ofert lepiej unikać.

Czego unikać

Zdecydowanie najmniej przyjazną formą wykonywania pracy ankietera jest przeprowadzanie badań telefonicznych. Specyfika takiej formy pracy podobna jest do telemarketingu, gdzie często narażeni jesteśmy na brak zrozumienia i nieprzyjemne reakcje rozmówców. Podobnie jest z wykonywaniem różnego rodzaju ankiet w internecie, często dotyczą one badań marketingowych dotyczących produktów danych marek. Wynagrodzenie otrzymujemy za wykonanie określonej ilości ankiet, a respondentem, czyli osobą badaną jesteśmy my sami. Nie jest to jednak dobra forma zarobku, często wymaga ona dużego nakładu czasu przy niskim wynagrodzeniu końcowym, rzędu kilkudziesięciu groszy za wykonaną ankietę.

Badania w terenie

Zdecydowanie lepszym wyborem jest podjęcie pracy w terenie. Jest to dobry sposób na dorobienie, nie każdemu jednak odpowiadać może charakter tej pracy, nastawionej na bezpośredni kontakt z respondentem, którego często należy najpierw zachęcić do poświęcenia chwili czasu na wzięcie udziału w badaniu. Dużo ułatwia podjęcie pracy dla powszechnie znanych i rozpoznawalnych ośrodków badania opinii publicznej. Ludzie są bardziej skłonni do poświęcenia chwili czasu osobie reprezentującej instytucję, którą znają.

Najlepiej, kiedy badania nie dotyczą działalności komercyjnej, a spraw dla nich istotnych, o których chętnie wyrażą swoją opinię. Są to np. badania dotyczące bieżących spraw społecznych, preferencji politycznych czy funkcjonowania miasta, w którym żyją. Na stronach internetowych instytutów badawczych, takich jak np. CBOS, znaleźć można zakładki dotyczące podjęcia pracy ankietera terenowego w poszczególnych województwach. Nie jest to praca dla każdego, jednak przynosić może sporo satysfakcji i dawać szansę na dobre zarobki.

Jaki powinien być ankieter?

Ważna jest tu przede wszystkim otwartość w kontaktach z ludźmi, umiejętność szybkiego wzbudzenia zaufania i sympatii. Osoby nieśmiałe i mniej odważne w kontaktach z ludźmi mogą mieć duży problem z osiągnieciem dobrych wyników.

Warto jednak się nie zrażać i powoli zdobywać potrzebne doświadczenie i zdolności w rozmowie z innymi. Zwłaszcza, że można spotkać się z dużą dozą ludzkiej życzliwości. Jest to też świetna okazja do przełamania swoich barier i poprawy umiejętności rozmowy innymi ludźmi, często z różnych środowisk.

Autor: Michał Komła

Widok zawartości stron Widok zawartości stron