Wydawca treści
Nowe technologie czy nowy człowiek?
Na globalnym rynku pracy zachodzą dynamiczne zmiany. Czy powszechna robotyzacja, automatyzacja i cyfryzacja przyczynią się do zmiany roli człowieka w procesach produkcyjnych? Jakie zadania czekają na nowego człowieka?
Obserwujemy, że nasze życie bardzo się zmienia za sprawą nowych technologii i cyfryzacji. Procesy te mają ogromny wpływ na kształtowanie się rynku pracy. Kiedy robisz zakupy w dużym sklepie, możesz z powodzeniem skorzystać z kasy samoobsługowej. Ostatnio w telewizji śniadaniowej wywiadu udzielił chirurg, który opowiedział, że najprecyzyjniej operują androidy. W przemyśle, na liniach produkcyjnych od dawna pracują roboty.
Czwarta rewolucja przemysłowa – roboty współpracujące
„Jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej, określanej mianem cyfryzacji i rozwoju sztucznej inteligencji. Jej wynikiem jest łączenie się świata realnego z cyfrowym. Roboty współpracujące (coboty) to jeden z czynników tych zmian.”[1] – czytamy na stronie evertiq.pl. Zaletą cobotów jest to, że szybko się uczą poprzez pokazywanie, co mają robić. Coboty mogą bezpiecznie pracować z ludźmi. Są mniej kosztowne od robotów, nie wymagają skomplikowanego oprogramowania, są wydajne i precyzyjne. Koszt cobota jest porównywalny z kosztem kilkumiesięcznego wynagrodzenia pracownika linii produkcyjnej czy obsługującego maszynę. Przy obecnych problemach ze znalezieniem pracowników okazuje się, że cobotyzacja jest koniecznością.
Jakie zatem zadania będzie miał „nowy człowiek” w tym świecie nasyconym technologiami?
Jak pisze Norbert Biedrzycki na swoim blogu, sztuczna inteligencja dla wielu z nas jest wielką obietnicą lepszego, łatwiejszego i dłuższego życia.[2] Społeczeństwa będą się bogacić i korzystać z nowych technologii i wolnego czasu. Powstała lista dziesięciu elektronicznych technologii przyszłości. Jedną z takich technologii jest urządzenie łączące mózg człowieka z komputerem, auta tworzone z włókna węglowego zamiast metalowych części, magazyny energii, krzemowe akumulatory, implanty, inteligentne leki.
W związku z wynalazkami pojawią się nowe zawody, a niektóre miejsca pracy znikną całkowicie. Sprzęt oparty na nowej technologii zastąpi (często już zastępuje) pracowników w restauracji typu fast food, centrach telefonicznych, na lotniskach, sklepach, w transporcie. Na sytuację na rynku pracy wpłynie również wprowadzanie pojazdów autonomicznych. [3]
Dlatego bardzo ważna jest powszechna edukacja technologiczna, ponieważ urządzenia te muszą zostać zaprojektowane i zbudowane przez człowieka. Tyko człowiek, jak dotąd, potrafi monitorować i nadzorować ich pracę. Ludzie nie zostaną więc całkowicie zastąpieni przez nowoczesne i rozwinięte technologie, ale z pewnością będziemy musieli ciągle poszerzać swoją wiedzę.
Autor:
Agnieszka Bondarenko – specjalista ds. rozwoju zawodowego w Centrum Edukacji i Pracy OHP w Słupsku
Źródła:
[1] https://evertiq.pl/news/21550
[2] https://norbertbiedrzycki.pl/dzien-dobry-to-pan-jeszcze-jest-czlowiekiem/
[3] Piotr Kardasz, Współczesna automatyzacja i robotyzacja a człowiek (w: yadda.icm.edu.pl)
http://pulshr.pl
http://pb.pl
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024